Tarihte bugün 14 Mayıs günü meydana gelen önemli olaylar

Amerikan bağımsızlık savaşının başlaması, İsrail'in devlet ilan etmesi, Paraguay'ın İspanya'dan bağımsızlığını kazanması gibi birbirine benzer olayların hepsi 14 Mayıs günü gerçekleşen tarihi olaylar arasında yer alıyor. Ayrıca, CHP'nin ilk genel seçimlerde yenilgiye uğraması ve Bülent Ecevit'in yıllar sonra aynı partinin başına seçilmesi de yine aynı güne denk geliyor.

Tarihte bugün 14 Mayıs günü meydana gelen önemli olaylar
14 Mayıs 2019 Salı 07:27

Tarihte bugün veya tarihte 14 Mayıs günü meydana gelen önemli olaylar arasında Amerikan bağımsızlık savaşının başlaması, İsrail'in devlet kurduğunu ilan etmesi, Paraguay'ın bağımsızlığını ilan etmesi gibi hadiseler bulunuyor. Türkiye'de ise CHP'nin ilk kez seçimlerde yenilmesi, akabinde yıllar sonra Bülent Ecevit'in CHP'nin başına geçmesi de yin aynı güne denk geliyor. Öte yandan, Piyale Paşa'nın Cerbe'de Haçlı ordusunu bozguna uğratması da yine bugüne denk geliyor.

İşte tarihte 14 Mayıs günü meydana gelen önemli olaylardan bazıları:

Yahudiler Tarihsel Amaçlarına Ulaştı Ve İsrail Devleti Kuruldu (1948)

Yahudiler ilk olarak Osmanlı Devleti zamanında Sultan II.Abdülhamit’ten Filistin’de bir Yahudi Devleti kurulması isteğinde bulunmuşlardı. Fakat bu istekleri reddedilmişti. İngiliz işgal dönemi Yahudiler için büyük bir fırsat oldu. Önce kademeli olarak bölgedeki Yahudi nüfusu artırıldı. Arkasından bağımsızlık için çalışmalara başlandı. İngiltere Filistin meselesini BM’ye taşıdı.BM Filistin’in bölünerek iki ayrı devlet kurulması önerildi. Araplar ile Yahudilerin çatışmalarının arttığı bir dönemde İngiltere manda yönetimine son verdi. Tel Aviv’de 14 Mayıs 1948 tarihinde toplanan Yahudi Milli Konseyi İsrail Devletinin kuruluşunu ilan etti. İlk tanıyanlar ise ABD ve SSCB oldu.

Filistinlileri çin bugün yaşadıkları toprak kaybından dolayı Nekbe olarak anılıyor.

Haçlı Donanması Cerbe’de  Büyük Bir Yenilgi Aldı (1560)

Kaptan-ı Derya Piyale Mehmet Paşa ve Turgut Reis komutasında ki 120 gemilik Osmanlı Donanması 200 gemiden oluşan ve yine Andrea Doria komutasında ki Haçlı donanmasını 14 Mayıs 1560 tarihinde yine büyük bir yenilgiye uğrattı. Andrea Doria Preveze’den sonra burada da hezimete uğramayı hazmedemedi ve üzüntüsünden öldü. Bu zaferin arkasından 80 günlük bir kuşatma sonunda Cerbe Adası ele geçirildi. Arta kalan düşman donanması Sicilya Adasına güçlükle sığındı. Asıl darbeyi bu savaşa öncülük eden İspanyol donanması almıştı.

Seçim Sistemi Değişti CHP Hezimete Uğradı (1950)

Türkiye’de ilk defa seçimlerde gizli oy açık sayım yöntemi ile 14 Mayıs 1950 yılında milletvekili genel seçimi yapıldı. Bu seçimin galibi Demokrat Parti oldu. CHP’nin 27 yıl süren iktidar dönemi kapandı. Yapılan seçimlerde DP 396, CHP 68, MP 1 ve 7 bağımsız milletvekili TBMM’ye girmeye hak kazandı.

Varşova Paktı Kuruldu (1955)

Varşova'da sekiz sosyalist ülke tarafından14 Mayıs 1955'de Dostluk, İşbirliği ve Karşılıklı Yardım Antlaşması ile kurulan askeri ve siyasal birlik Varşova Paktı olarak kuruldu. Antlaşma ülkeler Arnavutluk, Romanya, SSCB, Demokratik Almanya, Bulgaristan, Polonya, Çekoslovakya ve Macaristan arasında imzalandı. Pakt'ın askeri kanadına Demokratik Almanya 1956'da katılmıştır.

Bülent Ecevit CHP Genel Başkanlığına Seçildi (1972)

CHP kurultayının ilk gününden itibaren İsmet İnönü’nün tüm çabalarına rağmen Bülent Ecevit ağırlığını hissettirmeye başlamıştı. Kurultay başkanlığı seçimi durumu iyice netleştirmişti. İsmet İnönü ikinci günü 7 Mayıs 1972 tarihinde parti meclisi için güvenoyu yaptırdı. Amacı güvensizlik oyu çıkması ve Parti Meclisini yeniden oluşturmaktı. Fakat istediği olmadı ve parti meclisi güvenoyu aldı. Artık Ecevit’in gücü iyice netleşmişti. Bu sonuç Karşısında İsmet İnönü istifasını açıkladı. Olağanüstü kurultaya giden CHP’de 14 Mayıs 1972 tarihinde Bülent Ecevit CHP Genel Başkanı seçildi. Böylece CHP’de milli şef dönemi kesin olarak sona ermiş oldu.

TARİHTE 14 MAYIS GÜNÜ MEYDANA GELEN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLAR

1560 - Piyale Paşa komutasındaki Osmanlı donanması, Cerbe Deniz Savaşı'nı kazandı.

1643 - XIV. Louis, babası Kral XIII. Louis'nin ölümü üzerine, daha 4 yaşındayken Fransa tahtına çıktı.

1767 - İngiliz Hükümeti'nin ithal çaya vergi koyması üzerine, Amerikan Bağımsızlık Savaşı başladı.

1796 - Edward Jenner, ilk çiçek aşısını uyguladı.

1811 - Paraguay, İspanya'dan bağımsızlığını kazandı.

1861 - 859 gram ağırlığında kondrit tipinde bir meteorit olan "Canellas Meteoriti", İspanya'nın Barselona kenti yakınlarında yeryüzüne çarptı.

1919 - İzmir limanında bulunan İtilaf Devletleri donanması kumandanı Amiral Caltrop, Türk ordusuna İzmir'in Yunanlar tarafından işgal edileceğini bildirdi.

1919 - İzmirli yurtseverler, gece Yahudi Mezarlığında toplanarak, Reddi İlhak ilkesini kabul etti.

1937 - Tarım Bakanlığı kuruluş kanunu kabul edildi.

1939 - Peru'da 5 yaşındayken doğum yapan Lina Medina, kayıtlara geçmiş en genç anne olarak tıp tarihinde yerini aldı.

1946 - Türkiye Sosyalist Partisi kuruldu. Başkanlığa avukat Esat Adil Müstecaplıoğlu seçildi.

1948 - Filistin'de İngiliz egemenliği sona erdi ve İsrail bağımsızlığını ilan etti.

1948 - Arap-İsrail Savaşı başladı.

1950 - 27 yıllık Cumhuriyet Halk Partisi iktidarı son buldu. Demokrat Parti, yüzde 53 oyla tek başına iktidara geldi. Türkiye'de tek parti dönemi sona erdi.

1955 - Arnavutluk, Bulgaristan, Çekoslovakya, Doğu Almanya, Macaristan, Polonya, Romanya ve Sovyetler Birliği, yeni bir askeri ittifak içeren Varşova Paktı'nı imzaladılar.

1970 - Kızıl Ordu Fraksiyonu (Baader-Meinhof Grubu) adlı radikal sol örgüt, Almanya'da kuruldu.

1972 - Bülent Ecevit, CHP kurultayında Atatürk ve İsmet İnönü'den sonra CHP'nin üçüncü Genel Başkanı seçildi.

1973 - ABD'nin ilk uzay istasyonu olan Skylab fırlatıldı.

1974 - 12 Mart askeri müdahalesi sırasında tutuklananları kapsayan genel af çıktı. 141 ve 142'nci maddeler kapsam dışı kaldı.

1984 - Yaşar Kemal'in "İnce Memed" romanını sinemaya uyarlayan Peter Ustinov'un filminin galası Londra'da yapıldı.

1985 - Hüsamettin Cindoruk, Doğru Yol Partisi Genel Başkanı seçildi. Cindoruk, "Bu emaneti kimseye teslim etmem. Sadece sahibine teslim ederim." dedi. Yeni Genel Başkanın lakabı "emanetçi" oldu.

1987 - TBMM, Anayasa değişikliğini kabul ederek, siyasi yasaklar için referanduma gidilmesi, milletvekili sayısının 450'ye çıkarılması ve seçmen yaşının 20'ye indirilmesini benimsedi.

1994 - Efsanevi MacGyver adlı televizyon dizisinin "Lost Treasure of Atlantis" ismindeki filmi, Türkiye'de gösterime girdi.

1997 - Danıştay, Bergama köylülerinin siyanürle altın üretimine son verilmesi talebini kabul etti.

1998 - Emmy Ödüllü Amerikan Sitcom dizisi Seinfeld'in son bölümü, NBC televizyonundan yayınlandı. Dizi, 9 yıldır yayınlanıyordu.

2006 - Galatasaray, Süper Lig'deki 16. Şampiyonluğunu kazandı.

2010 - Türkiye ile Yunanistan arasında siyasi, ticari ve kültürel işbirliğini öngören 21 adet dostluk antlaşması imzalandı.

2013 - Demi Lovato'nun DEMI adlı albümü yayınlandı.

2014 - Türkiye'de 13 Mayıs'ta Soma'da gerçekleşen maden kazasında ölen 301 madenci için, millî yas ilan edildi.


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×