Tarihi Mersin Mamure Kalesine PVC cam taktılar

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Mersin Mamure Kalesi'ndeki restorasyon çalışmalarında PVC pencere takıldığı belirtildi

Tarihi Mersin Mamure Kalesine PVC cam taktılar
16 Eylül 2018 Pazar 14:17

Roma döneminden kalan Mersin Mamure Kalesi'ndeki restorasyon çalışması gündem oldu. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan tarihi kalenin restorasyon çalışmalarında PVC pencere, beton sıva ve mermerler kullanıldığı ileri sürüldü. 

Türkiye'nin en büyük kalelerinden biri olan Mersin'in Anamur ilçesindeki Mamure Kalesi'nde UNESCO geçici listesine girmesinin ardından restorasyon çalışması başlatıldı. 

Başlatılan restorasyon çalışması nedeniyle kalenin tarihi dokusu yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu iddia edildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından özel bir şirkete ihale edilerek gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarında PVC pencere, beton sıva ve mermerler kullanıldı, kale içindeki camiye klima takıldığı görüldü.

PVC pencere

39 kulesi ve kaleyi bütünüyle çevreleyen burçları ile ayakta kalmayı başaran ender Ortaçağ kalelerinden biri olan Mamure Kalesi'ndeki restorasyon sırasında çimento kullanılarak sıvalar yapıldı, pencere açıklıklarında PVC pencereler takıldı ve burçlar beyaz mermerler kullanılarak tahkim edildi. 

Habere göre yapının tarihsel ve mimari özelliklerini bozan ve restorasyon adı altında yapılan bu çalışma, Anamurlular'ın tepkisine yol açtı.

Anamur Çevre Platformu Avukatı Seyda Afyoncu, restorasyona bu şekilde devam edilecek olursa kalenin UNESCO listesine giremeyeceğini söyleyerek şöyle konuştu:

"Restorasyon ‘keşke yapılmasaydı' denilecek hale geldi. Eğer restorasyon bu şekilde sürdürülecek olursa Mamure Kalesi'nin UNESCO Dünya Mirası listesine girmesi mümkün değil. Restorasyon işlemi bu konuda ehil olan firmalara ihale edilmedi. Restorasyonu yapan firmanın ne uzmanları ne de tecrübesi var."

PVC pencere

Kale içindeki 700 yıllık caminin cephesine zarar verilerek klima takıldığı bilgisini veren Afyoncu, restorasyonu üstlenen firmanın işten el çektirilmesini talep ettiklerini şu sözlerle aktardı:

"Her ne kadar restorasyonu yürüten şirket aksini iddia etse de Horasan Harcı yerine, beyaz çimento ve yöredeki bir firmadan alınan kirecin ve başka bir yerel firmadan alınan yer seramiğinin kullanıldığı yönündeki iddiaların araştırılarak sonuçların kamuoyu ile paylaşılmasını; numunelerin tarafsız ve bağımsız bilirkişilerden oluşacak heyete acilen incelettirilmesini, ama öncelikle restorasyonu yürüten firmanın işten el çektirilmesini Anamur Çevre Platformu olarak talep ediyoruz."

Kaynak: Birgün


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×