Mehmet Akif bu binada vefat etmişti

İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy, ömrünün son 6 ayını İstiklal Caddesi'ndeki bu tarihi binada geçirmişti. Mısır Apartmanı olarak bilinen bina girişinde Akif'in burada vefat ettiği yazılır.

Mehmet Akif bu binada vefat etmişti
12 Mart 2018 Pazartesi 13:52

İstanbul’da İstiklal Caddesinden-Galatasaray’a doğru giderken solda bir bina vardır. Mısır Apartımanı diye yazar. Kapının girişin de Mehmet Akif Ersoy burada vefat ettiğini gösteren bir levha durur. Hikayemiz işte burada başlıyor, neden Mehmet Akif burada vefat etti, bu apartmanın başka sırları var mı işte kısaca onun üzerine kısa bir bilgi vereceğiz.

Mısır Apartmanı, İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunan tarihî bir apartmandır. Galatasaray semtinde, İstiklal Caddesi ile Acara Sokağı’nın kesiştiği noktada yer alır ve 303-305 kapı numarasına sahiptir.

İstanbul’un en büyük kiliselerinden Sent Antuan Katolik Kilisesi’yle komşudur….Belli günlerde kiliseden çan sesleri duyuluyordu. 

Merhum Akif o dönemde sadece Ağa Caminden gelen ezanı duyabiliyordu.

TİYATRO YERİNE BİNA

1910 yılında, yıkılan Trocadero Tiyatrosu’nun yerine, Mısırlı Abbas Halim Paşa tarafından kışlık konak olarak yaptırılmıştır.

Apartman’ın ikinci sahibi Hayri İpar’ın İstanbul’dan ayrılıp Brezilya’ya yerleşmesiyle birlikte, yapı büyük ölçüde boşalmış oldu. Bakımsız kalan binanın %70’i, 2000 yılında Koray Holding adlı firma tarafından satın alındı. Bunun ardından apartmanda genel bir onarım başlatıldı ve 5 yıl içinde yapı tümüyle restore edildi. Depreme dayanıklılık testlerinin olumlu olduğu açıklandı.

100 yılı aşkın süredir ayakta olan apartmanın dairelerinde pek çok önemli kişinin yaşadığı bilinmektedir. Türk şair Mehmet Âkif Ersoy, görevi gereği 10 yıl kaldığı Mısır’dan 16 Haziran 1936 tarihinde Türkiye’ye döndüğünde bu apartmanda bir daireye yerleşti ve ölümüne değin burada yaşadı.  Akif, ömrünün son 6 ayını apartmanın 2.katında geçirdi.

İstiklal marşı şairinin cenazesine Hükümet hiç ilgi göstermedi, hatta duyurulmadı. Neredeyse birkaç vefalı dostunun himmeti ile def edilecekti. Fakat Türk gençliğinin, Akif’in ölümünü haber almasıyla, hadise büyük bir cenaze merasimine dönüştü ve Akif’in tabutu eller üzerinde Edirnekapı şehitliğine taşındı.

MEZARA DEFNİ

Ersoy’u, mezara şarkıcı Tarkan’ın büyük amcası dönem Askeri Tıbbiye öğrencisi olan Fethi Tevetoğlu ile sınıf arkadaşı Maraşlı Abdullah indiriyor. Edirnekapı Şehitliği’ne getirilen Ersoy, kefenine Türk bayrağı sarıldıktan sonra gömülüyor. Ersoy’un defin işlemi ise Tevetoğlu’nun anılarından şöyle aktarılıyor: “Bütün bir milletin dileği olan bu düşünce ile ebediyet yolcusunu en sevdiği bayrakla sardım ve uğurladım…”

Kaynak: Sarrafoglu.com


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×