Taptaze bir dergi Yetkin Düşünce raflardaki yerini aldı

Dergicilik sektörüne yepyeni bir isim katıldı. Yetkin Düşünce isimli dergi ilk sayısıyla gazete bayilerindeki yerini aldı

Google Haberlere Abone ol
Taptaze bir dergi Yetkin Düşünce raflardaki yerini aldı

Sonhaberler | Haber Merkezi

Gazete bayilerinin raflarında yepyeni bir dergi de yerini aldı. Adı Yetkin Düşünce Dergisi. Derginin yayıncıları tarafından yapılan açıklama, "“Hakikatin kaynağına yolculuk” mottosuyla ‘yol’açıktık. “Hakikat”in peşinde 3 aylık adımlarla sürecek olan dergimizin yürüyüşünü aynı zamanda bir ‘yetkin’leşme/olgunlaşma çabası olarak görüyoruz. Bu fikriyolculuğumuzda entelektüel çabamızda sizlerle birlikte olmak istiyoruz." denildi. 

Dergiyi tanımak isteyenler aşağıdaki yazıyı okuyarak fikir sahibi olabilir. İşte derginin temel düşüncesini yansıtan o yazı:  

Niçin bir dergi,  üstelik de iletişim araçlarının giderek hızlandığı ve her şeyin tüketim malzemesine dönüştü/rüldü/ğübir zaman diliminde?

Öncelikle fikrin tüketilmesine direnmek gerektiğine inanıyoruz. İkinci olarak epey zamandır Türkiye’de fikri bir durağanlık hali yaşanıyor maalesef. Siyasi ve sosyal alanı besleyecek entelektüel, düşünsel tartışmalar üzülerek söyleyelim oldukça irtifa kaybetmiş durumda. Elbette bazı yayınlar üzerinden kendisini göstermeye çalışan ufak fikirsel kıpırdanışların varlığı görmezden gelinemez. Ancak bunların bir okul/ekol oluşturacak bir zemin olma niteliğine ve ufka sahip olduklarını söylemek de zor. Bu bağlamda farklı düşünce dünyalarıyla etkileşime girip yüzleşebilecek ve yeni ufuklara yelken açacak evrensel tartışmalara olan ihtiyacımız artık iyiden iyiye hissedilir durumda.

Diğer yandan, yaşadığımız çağa tanıklık eden dert sahibi entelektüellerin sayısı oldukça fazla ve fikir imalatında bulunacak geniş bir potansiyel var. Gereksinim duyduğumuz şey; bu dert sahibi entelektüellerin fikir üretimine etkin bir şekilde katılmalarını ve üretilen düşüncenin okuyucuya ve dolayısıyla kültür dünyamıza en güzel şekilde nüfuzunu sağlayacak ortam ve araçlar. 

Tam da bu noktada, “Yetkin Düşünce” adıyla çıkardığımız dergi ile sizlere bu araçlardan birini en güzel şekilde sunmak istedik. Düşün dünyamızdaki münferit değer ve seslerin ortak ve özgür bir platformda, temel konu ve kavramlarda odaklanmak suretiyle güçlü ve etkin bir ses olmasını arzuladık.

“Hakikatin kaynağına yolculuk” mottosuyla ‘yol’açıktık. “Hakikat”in peşinde 3 aylık adımlarla sürecek olan dergimizin yürüyüşünü aynı zamanda bir ‘yetkin’leşme/olgunlaşma çabası olarak görüyoruz. Bu fikriyolculuğumuzda entelektüel çabamızda sizlerle birlikte olmak istiyoruz.

Kaliteli içerik ve tartışmalarla gelecek sayıda karşınızda olmak ümidiyle

Derginin kimliği ise şöyle: 

 

Yorumlar