SETA'nın aylık Kriter Dergisi 20'inci sayısıyla çıktı

Siyaset Ekonomi ve Toplum Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin 20. sayısı raflarda yerini aldı.

Google Haberlere Abone ol
SETA'nın aylık Kriter Dergisi 20'inci sayısıyla çıktı

Sonhaberler | Haber Merkezi

Kriter Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Fahrettin Altun kaleme aldığı yazıda 28 Şubat yargılamalarını işledi. 28 Şubat darbesinde parmağı olan bütün aktörlerle hesaplaşılmadığı takdirde 15 Temmuz’un hesabının sorulamayacağını belirten Altun, karşı karşıya olduğumuz en büyük tehlikenin iddia edildiği gibi FETÖ’nün yerini yeni bir dini cemaatin alması değil, söz konusu boşluğun sol Kemalist örgütler tarafından doldurulması olduğunu vurguluyor.

Burhanettin Duran, Fahrettin Altun ve Kemal İnat, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararının arkasındaki nedenleri ve Ortadoğu’ya muhtemel yansımalarını Serdar Karagöz’ün moderatörlüğünde düzenlenen açık oturumda ele aldı.

Ali Satan, Avni Özgürel ve Nuri Salık Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan ziyaretinde güncellenmesi gerektiğini ifade etmesinin ardından gündeme gelen Lozan anlaşmasını farklı açılardan ele aldılar.

Veysel Kurt, ORSAM Başkanı Ahmet Uysal ile bir söyleşi gerçekleştirdi. ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararının yanı sıra Ortadoğu’daki son gelişmeleri ve Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Batı yanlısı tutumlarının gerekçelerine söyleşide mercek tutuluyor.

Kılıç Buğra Kanat Türkiye-ABD ilişkilerini ele aldığı yazısında Washington’ın Ankara ile münasebetlerinde müttefiklik konumunu göz ardı ettiğini vurgularken, Türk kamuoyunda ilişkileri bozmak için çaba sarf eden bir ABD algısının hakim olduğunu belirtti.

Tarık Dağlı Türkiye’deki CIA ajanlarını ve bunların Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlarını ele aldı. Dağlı’nın yazısında ajanların görevleri ve kişilikleri ile alakalı dikkat çeken malumatlar mevcut.

Ragıp Soylu neticelenen İran yaptırımlarını ihlal davasını değerlendiren bir yazı kaleme aldı. Soylu davadaki açmazları, üstü örtülen ya da görmezden gelinen ilişkileri ve FETÖ’nün davadaki etkinliğini ortaya koydu.

Mahmut Aydın, Cengiz Tomar, Mehmet Akif Okur, Hüseyin Alptekin, Emrah Kekilli, Bilal Salaymeh, Ufuk Ulutaş, Talha Köse ve Asım Öz Kudüs ve İsrail-Filistin sorununu tarihi ve siyasi açılardan ele aldılar.

Şerif Dilek Türkiye’nin 2017’nin üçüncü çeyreğinde gerçekleşen son altı yılın en yüksek çeyreklik büyümesini, büyümeyi besleyen faktörleri ve uluslararası kuruluşların tepkilerini değerlendirdi.

Elif Nuroğlu 2009’dan itibaren bir ödeme biçimi olarak kullanılan ve son günlerde olağanüstü bir şekilde fiyatı artan Bitcoin’in nasıl ortaya çıktığını ele alan bir yazı kaleme aldı.

Son olarak Mehmet Akif Memmi SETA’nın 2017’de yayınladığı kitaplara değindi.

Yorumlar