Sinovac mı BioNTech mi Çin aşısı mı Alman aşısı mı yaptırmalı?

Sinovac mı BioNTech mi yorumlar Uruguay'da yapılan araştırmada Sinovac aşısının Covid-19'a bağlı ölümleri BioNTech/Pfizer aşısından daha fazla engellediği tespit edildi. Ancak uzmanlar, araştırmadan hatalı sonuçlar çıkarılmaması konusunda da uyardı.

Google Haberlere Abone ol

Sinovac mı BioNTech mi Çin aşısı mı Alman aşısı mı yaptırmalı yorumlar ne diyor?? Uruguay'da yapılan araştırmada Sinovac aşısının Covid-19'a bağlı ölümleri BioNTech/Pfizer aşısından daha fazla engellediği tespit edildi. Ancak uzmanlar, araştırmadan hatalı sonuçlar çıkarılmaması konusunda da uyardı. Sinovac mı BioNTech mi Çin aşısı mı Alman aşısı mı yaptırmalı yorumlar ne diyor?

Sinovac mı BioNTech mi Çin aşısı mı Alman aşısı mı yaptırmalı yorumlar ne diyor
Sinovac mı BioNTech mi Çin aşısı mı Alman aşısı mı yaptırmalı yorumlar ne diyor

 

Türkiye'de yeni vaka sayılarının tekrar yükselmesi ve tekrar kapanmanın ya da aşı olmayanlara yönelik kısıtlamaların gündeme gelmesiyle birlikte vatandaşlar aşı olmak için hastanelere koşmaya başladı. Ancak hastanelere giden vatandaşların kafasında soru işaretleri bitmiyor. Vatandaşlar şimdi de Sinovac mı BioNTech mi sorusunun cevabını arıyor.

Sinovac mı BioNTech mi Çin aşısı mı Alman aşısı mı yaptırmalı yorumlar ne diyor
 CoronaVac aşısının Kovid-19'a bağlı ölümleri BioNTech/Pfizer aşından daha fazla engellediği tespit edilen araştırmaya göre CoronaVac, iki doz aşıdan 14 gün sonra ölümleri yüzde 97 oranında, BioNTech/Pfizer ise iki dozdan 14 gün sonra ölümleri yüzde 80 oranında azaltıyor.

 

Uruguay Sağlık Bakanlığı, Çin merkezli biyoteknoloji şirketi Sinovac'ın ürettiği ve Türkiye'de de kullanılan CoronaVac aşısıyla ilgili yaptığı araştırmanın sonuçlarını açıklayan ilk ülkelerden biri olmuştu. CoronaVac aşısının Kovid-19'a bağlı ölümleri BioNTech/Pfizer aşından daha fazla engellediği tespit edilen araştırmaya göre CoronaVac, iki doz aşıdan 14 gün sonra ölümleri yüzde 97 oranında, BioNTech/Pfizer ise iki dozdan 14 gün sonra ölümleri yüzde 80 oranında azaltıyor.

"SONUÇLAR DİKKATLİ YORUMLANMALI"

Ancak araştırmayı yapan uzmanlar, çalışmada yaş gruplarının, kişinin taşıdığı diğer hastalıkların ve özellikle risk gruplarının dikkate alınmadığını belirterek elde edilen sonuçların dikkatli bir şekilde yorumlanması gerektiği uyarısında bulundu. Söz konusu faktörlerin ölüm oranlarına büyük bir etkisi olduğuna işaret eden uzmanlar, bu noktaların dikkate alınmamasının araştırma sonuçlarını etkileyebileceğini ifade etti.

Sinovac mı BioNTech mi Çin aşısı mı Alman aşısı mı yaptırmalı yorumlar ne diyor
BioNTech/Pfizer aşısı virüs bulaşma riskini yüzde 75 oranında, CoronaVac da yüzde 57 oranında azaltıyor. Yoğun bakıma alınma riskini ise Çin aşısı yüzde 95, BioNTech/Pfizer ise yüzde 99 oranında düşürüyor.

 

BIONTECH DAHA İYİ KORUMA SAĞLIYOR

Uruguaylı uzmanların araştırmasına göre BioNTech/Pfizer aşısı, koronavirüsün bulaşmasına ve hastaneye yatışlara karşı ise daha iyi koruma sağlıyor. Buna göre BioNTech/Pfizer aşısı virüs bulaşma riskini yüzde 75 oranında, CoronaVac da yüzde 57 oranında azaltıyor. Yoğun bakıma alınma riskini ise Çin aşısı yüzde 95, BioNTech/Pfizer ise yüzde 99 oranında düşürüyor.

ÖLÜM VERİLERİ DE PAYLAŞILDI

Araştırma çerçevesinde CoronaVac'la aşılanan 712 bin 716 kişiden 5 bin 360 kişiye virüs bulaşırken yoğun bakıma kaldırılan 19 kişiden 6'sı da hayatını kaybetti. Araştırmada, BioNTech/Pfizer'le aşılanan 149 bin 329 kişiden 691 kişiye virüs bulaştığı, bir kişinin yoğun bakımda tedavi gördüğü, 8 kişinin de hayatını kaybettiği belirlendi. BioNTech'le aşılanmasına rağmen hayatını kaybeden kişilerin 80'li yaşlarda olduğunu vurgulandı.

Sinovac mı BioNTech mi Çin aşısı mı Alman aşısı mı yaptırmalı yorumlar ne diyor
srail'de yapılan ve sonuçları mayıs başında The Lancet adlı bilim dergisinde yayımlanan dev araştırmaya göre aşının ölümleri yüzde 97 oranında azalttığı tespit edilmişti. Araştırmada 5 milyon kişiden toplanan veriler incelenmişti.

 

CORONAVAC'LA İLGİLİ DAHA AZ VERİ VAR

Öte yandan CoronaVac aşısına ilişkin daha az sayıda güvenilir ve bağımsız veri var. Buna karşın mRNA bazlı BioNTech/Pfizer ve Moderna gibi aşılarla ilgili şimdiye kadar çok sayıda araştırma yapıldı. İsrail'de yapılan ve sonuçları mayıs başında The Lancet adlı bilim dergisinde yayımlanan dev araştırmaya göre aşının ölümleri yüzde 97 oranında azalttığı tespit edilmişti. Araştırmada 5 milyon kişiden toplanan veriler incelenmişti.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) Sinovac'ın Avrupa'da kullanım izni almak için yaptığı başvuruyu mayıs ayında değerlendirmeye başlamıştı.

Sinovac mı BioNTech mi Çin aşısı mı Alman aşısı mı yaptırmalı soruları elbette kendince haklı sebepleri olan sorulardır; ancak uzmanlar hangi aşı türü olursa olsun mutlaka aşı yapılması gerektiğini belirtiyor. 

Sağlık Bakanlığı bütün yetkililer, herhangi bir engeli olmayan herkesin mutlaka aşı olması gerektiğini belirtiyor. Koronavirüs aşısının ölümleri engellediği yüzde 100 kesinleşmiş bilimsel ver veri olarak ortada dururken aşı yaptırmamak, aşıya karşı olmak mantıklı bir karar olarak değerlendirilmiyor.

Türkiye'de yeniden artan vaka sayılarına bakıldığında, yeni vakaların tamamına yakınının aşı olmayan vatandaşlar arasından çıktığı görülüyor. Aşı olduktan sonra koronavirüse yakalanan vatandaşlar neredeyse yok denilecek kadar az. 


 

Yorumlar