Sağlı Bakanı Koca: Henüz tespit etmedik ancak virüsün Türkiye'de olma ihtimali çok yüksek

Sağlık Bakanı Koca, Türkiye'de şu ana kadar herhangi bir koronavirüs vakası çıkmadığını ancak virüsün Türkiye'de olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu söyledi.

Google Haberlere Abone ol

Dünya genelinde büyük bir paniğe neden olan koronavirüs konusunda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan yeni açıklamalar geldi.

Bakan Koca TBMM Sağlık Komisyonu'nda yaptığı açıklamada, Türkiye'de Koronavirüs'e karşı alınan önlemleri aktardı. Bakan Koca, Türkiye'de Koronavirüs vakası bulunma ihtimalinin 'çok yüksek' olduğunu söyledi. 

Bakan Koca, salgının dünyada 114 ülkeye yayıldığını ve Avrupa'da her geçen gün daha çok gerilebileceğini söyledi. Bakan Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Bilim Kurulu genişletilerek 26 kişiden oluşan, kimin nerede olduğuna bakmaksızın, sadece Bakanlık bünyesindeki akademisyenler değil, yetkin olduğunuz bildiğimiz kişilerden oluşan bir Bilim Kurulu oluşturuldu. Nasıl mücadele edilmesi gerektiğine birlikte yol alarak karar verilebileceğine inanıyoruz"

"Bilim Kurulu hızla bir rehber hazırladı. Rehber 15 Ocak'ta hazırlandı. 31 Aralık ilk vakaydı. Burada her gün güncellenen bilgiler, vaka tanımı, vaka yönetimi, kontrolün nasıl olması gerektiği, hastanın şüpheli olma durumu bütün sağlık kuruluşları ve hekimlere standart oluşturulan rehber oluşturuldu"

"Havaalanlarında termal kameraları yerleştirdik. Giderek bütün illerde bu uygulamaya geçilmiş oldu. 'Termal kamera ne kadar gösterebilir?' diyebilirsiniz ama bilimin geldiği noktada termal kamera böyle bir durumda yapılması gereken ilk eylemlerden biridir. Bizim başladığımız dönemde birçok ülke bunu uygulamaya başlamamıştı. "

"Bizim de Avrupa ile ilişkimiz çok yoğun. İran'la yoğun, sınırı kapatma ile bir noktaya kadar önemli ama ben Avrupa'dan aynı rahatlık içinde değilim. Çünkü Avrupa ile ilişkimiz yoğun bir ilişki. Bütün dünyada olmayan ülke kalmadı. Bu salgın içimizde dediğimde farklı yorumlanmıştı. Bu salgının şu anda Türkiye'de olma ihtimali çok yüksek ama virüs tespit edilebilmiş değil. Bunu toplumu bir şeye alıştırmak için söylemiyorum. İşin gerçekliği var. Yurt dışına yoğun giden gelen insanımız var. Oradan enfeksiyonu almadığını kim söyleyebilir? O nedenle bizim bu dönemde ısrarla ifade etmiştim, "sorun küresel ama mücadelemiz ulusal" Bulaşıcılığı önlememiz gerekiyor. Tedbirleri vatandaşımızla birlikte almamız gerekiyor" 

"Yurt dışından gelen vatandaşımızın evlerine kendilerini kapatmaları, mümkün mertebe dışarı çıkmamaları, Türkiye'de 14 gün bunu devam ettireceklerini bilmeleri gerekir"

"Hızla bir tanı kiti geliştirildi. 90-120 dakika arasında tespiti yapan, yurt dışında da pek çok ülke bunu istedi"

BU VİDEODA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İran'da koronavirüsünden ölenler toplu mezarlara defnediliyor.

 

Yorumlar