PKK'nın esrar tarlaları tek tek tespit edildi

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde PKK'lı teröristlere yönelik TSK ve emniyet unsurlarınca düzenlenen müşterek operasyonda, terör örgütüne büyük darbe vuruluyor.

Google Haberlere Abone ol
PKK'nın esrar tarlaları tek tek tespit edildi
Diyarbakır'ın Lice ilçesinde PKK'lı teröristlere yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve emniyet unsurlarınca düzenlenen müşterek operasyonda, terör örgütüne büyük darbe vuruluyor.

Lice'nin dağlık ve ormanlık alanında, aralarında üst düzey örgüt yöneticilerinin de bulunduğu teröristleri etkisiz hale getirmek, bölgede örgüt mensuplarınca kullanılan sığınak, barınak, depo alanları ile örgütün finans kaynağı olan kenevir ekim alanlarını imha etmek amacıyla başlatılan, "Bayrak-14 Şehit Jandarma Teğmen Abdülselam Özatak Müşterek Özel Birlik Operasyonu" devam ediyor.

Sivillerin zarar görmemesi için Lice, Kocaköy ve Hazro ilçelerine bağlı 39 köyde dün ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından başlatılan operasyon, aralarında Ankara ve İstanbul'un da bulunduğu 10 ilden 6 bin 500'ü aşkın güvenlik personelince yürütülüyor. Bu personelin bine yakınını geçici köy korucuları oluşturuyor.

İlçenin kırsalına, Türk Hava Kuvvetlerine ait savaş uçakları ile hava harekatı düzenlenirken, bölgede tespit edilen bölücü terör örgütü grubun içinde olduğu barınma alanları ateş altına alınarak imha ediliyor.

8,5 MİLYON DEĞERİNDE

Diyarbakır Valiliği'nce, Lice ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve emniyet unsurlarınca düzenlenen, "Bayrak-14 Şehit Jandarma Teğmen Abdülselam Özatak Müşterek Özel Birlik Operasyonu'nda 373 kilogram toz esrar ile piyasa değeri 8,5 milyon lira olan 424 bin 300 kök kenevir ele geçirildiğini bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, Lice ilçesinin kuzeyi ve güneyindeki dağlık ve ormanlık alanda faaliyet yürüten, aralarında üst düzey örgüt yöneticilerin de bulunduğu değerlendirilen bölücü terör örgütü mensuplarını etkisiz hale getirmek, sığınak, barınak, depo alanlarını tahrip etmek ve malzemeleri ele geçirmek, işbirlikçiler ve aranan şahısları yakalamak, uyuşturucu madde ekim alanlarını imha etmek ve imal edilmiş uyuşturucu maddeleri ele geçirmek maksadıyla gerçekleştirilen operasyonun sürdüğü belirtildi.

31 GÜVENLİK NOKTASI OLUŞTURULDU

Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığından havalanan Türk Hava Kuvvetlerine ait savaş uçaklarının yanı sıra insansız hava araçları, genel maksat ve taarruz helikopterleri ile kirpi ve kobra tipi zırhlı araçlarla desteklenen operasyonda, güvenlik çemberi, 31 farklı yerde asker ve polisin müşterek oluşturduğu noktalarda sağlanıyor.

Çalışmalarda Hazro'nun Koçbaba mevkisinde toprağa gömülü bidonlar ve meşe ağaçları arasına gizlenmiş çuvallar içerisinde 373 kilogram esrar ile Lice'nin Karahasan Mahallesi'ndeki 10 kamu arazisinde 424 bin 300 kök Hint keneviri ele geçirildi. 22 dönüm alanda ele geçirilen 424 bin 300 kök kenevirin 8,5 ton esrara eşit olduğu belirtildi.

Aramalarda, toprağa gömülü vaziyette bol miktarda el yapımı patlayıcı, silah ve mühimmat, teröristlere ait yaşam malzemesi ile örgütsel doküman bulundu.

SULAMA SİSTEMİ DE KURULMUŞ

Terör örgütü yandaşlarının ekili kenevirleri, kırsal alana getirdikleri su pompası ile dere veya oluşturdukları küçük göletlerden alıp, yüzlerce metre uzunluğundaki hortumlarla araziye taşıdıkları suyla yetiştirdiği tespit edildi.

Bulunan kenevirlerin çok fazla olması nedeniyle asker, polis ve geçici köy korucuları, büyük tarlalardaki kenevirleri traktör kullanarak söktükten sonra arazi yakarak imha etti.

KAMU ARAZİLERİNE EKİLİ

Uyuşturucu şebekeleri, kenevir üretimini, kimler tarafından gerçekleştirildiğinin tespitini zorlaştırmak amacıyla başta orman vasfını kaybetmiş alanlar olmak üzere hazine arazilerinde yapıyor. Uzun yıllardır köylerini terk etmiş kişilere ait arazilerde kenevir yetiştirenleri ise güvenlik güçleri, tanık ifadeleri yardımıyla belirliyor.

Yapılan operasyon sayesinde, terör örgütü PKK'nın finans kaynaklarına ağır darbe vurulduğu kaydedildi.

Teröristler ormanlık alanı ateşe verdi

Sivillerin zarar görmemesi için Lice, Kocaköy ve Hazro ilçelerine bağlı 39 köyde dün ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından başlatılan, 6 bin 500'ü aşkın güvenlik personelinin görev aldığı operasyonda bölgede tespit edilen terör örgütü mensuplarının etkisiz hale getirilmesine yönelik çalışmalar aralıksız sürüyor.

Bu kapsamda Lice'nin Yolçatı mevkisinde teröristlerle güvenlik güçleri arasında sıcak temas sağlandı.

Çatışmadan kaçan PKK'lı teröristler, güvenlik güçlerinin ilerleyişini engellemek için yola el yapımı patlayıcı tuzaklayıp, çevredeki ormanlık alanı ateşe verdi. 

Teröristlerin çıkardığı yangından yükselen dumanlar Lice ilçe merkezinden de görüldü.

Yorumlar