Papara okullarda neden kart dağıtıyor?

Papara bazı okullarda "Papara Edu Card" adıyla kantin alışverişlerinde kullanılabilecek bir kart dağıtıyor. Peki, Papara bu kartı hangi gerekçeyle dağıtıyor, MEB'in onayı var mı?

Google Haberlere Abone ol
Papara okullarda neden kart dağıtıyor?

Papara tarafınan okullarda dağıtılan Papara Edu Card tartışma konusu oldu. Okul kantinleri tarafınan bütün öğrencilere dağıtılan kartların kantin alışverişlerinde kullanılması öngörülüyor. Peki, bu kartı okullarda dağıtılması için kim verdi, neden dağıtılıyor, Milli Eğitim Bakanlığı bu kartın dağıtımı konusunda nerede duruyor, onayı var mı? 

PAPARA OKULLARDA NEDEN KART DAĞITIYOR?

Papara finans şirketi tarafından üretilen "Papara Edu Card" isimli alışveriş kartı birçok okulda kantinler aracılığıyla dağıtılmaya başlandı. Öğrencilere, velilerinin ve MEB'in izni olmadan dağıtılan kartlar ile kantinlerden veya belirli bazı alışveriş merkezlerinden alışveriş yapılması öngörülüyor. 

Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığının onayı olup olmadığı meçhul. Şu ana kadar Bakanlık tarafından yapılmış bir açıklama veya verilmiş bir demeç bulunmuyor. Buna rağmen okul yönetimlerinin Papara Edu Card dağıtımını yapması ise şaşırttı. 

KANTİNCİLER ÖRGÜTÜNÜN İCRAATI

Papara Edu Card'ın aslında kantincilerin üst örgütlenmesi olan bir dernek ile şirket arasında yapılan anlaşma sonrasında ortaya atıldığı anlaşılıyor. 2018 yılında bu konuda bir açıklama yapan dernek, bütün okul kantinlerinde bu kartı yaygınlaştırmak istediklerini ifade etmişti. 

O dönemlerde yapılan haberlerde, Türkiye Kantin İşletmecileri Esnaf Dernekleri Federasyonu Başkanı Vahap Osmanoğlu, velilerin çocuklarının harcamalarını elektronik ortamda takip edebilecekleri ve kantinlerde nakit kullanımını ortadan kaldırmayı amaçladıkları 'kart' uygulamasına geçtiklerini açıklıyordu.

İşte söz konusu haber: Yeni eğitim, öğretim döneminin başlamasıyla gözler okul kantinlerine çevrildi. Kantinlerde denetimlerin yapıldığını söyleyen ve öğrencileri kötü alışkanlıklardan uzak tutmayı amaçladıklarını belirten TKİEDF Başkanı Osmanoğlu, "Nakit taşımayarak öğrencileri uyuşturucudan, gasptan, kötü alışkanlıklardan korumak istiyoruz. Kartlar sadece kantinlerde geçecek, veliler kantinlerden ücretsiz kartları alabilir" dedi.

17 Eylül'de İstanbul'da 500 pilot okulda uygulamaya başlanacak olan dijital ödeme sistemi 'Papara Card' ile hem veli, hem öğrenci hem de kantincilerin memnun olması hedefleniyor. Osmanoğlu, pilot uygulama sonrasında önce İstanbul'da ardından Türkiye genelindeki tüm kantinlerde bu uygulamanın hayata geçeceğini söyledi.
Okul kantinlerinin hijyen denetimlerinin sürekli yapıldığını ve denetimler sonucunda hiçbir olumsuz vaka ile karşılaşılmadığını dile getiren Osmanoğlu, "Kantincilikle ilgili bin 200 saat süren eğitimlerimiz var. Üretime dayalı anında üretim anında tüketim mantığıyla hareket etmeye çalışıyoruz ve başarılı olacağız. Merdiven altı ürünler kantinlerde yok. Dışarıda merdiven altı üretim var ve tek amacımız dışarıyla ilişkiyi kesmektir. Bu ilişkiyi kesersek çocuklarımız sağlıklı ürünler almış olur" diye konuştu.

'ÇOCUĞUN İHTİYACI KADAR PARA YÜKLENİYOR'

'Papara Card' sisteminin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından onaylı olduğunu söyleyen Osmanoğlu uygulamanın detaylarını şöyle anlattı:
"Amacımız öğrencinin kötü alışkanlıklardan uzak tutulmasıdır. Çocuklarımızı uyuşturucudan gasptan, kötü alışkanlıklardan korumak istiyoruz. Bu kart sadece kantinde geçecek. Aileler 17 Eylül'den itibaren okul kantinlerinden ücretsiz alabilirler. İsterse kart hem kantinde hem de dışarıda geçerli olur. Aynı zaman da hijyenik çünkü para da çok mikrop var. Ayrıca çocuğun okula gidip geliş saatini veli kart sayesinde görebilecek. Çocuğu alışveriş yaparken cep telefonunda kontrollü bir şekilde ne yaptığını görecek. İstanbul'da 500 tane pilot okul seçtik. Türkiye genelinde bu kartı yaygınlaştıracağız. Veli isterse 5 lira, 10 lira, 50 lira da yükleyebilir. Yani çocuğunun ihtiyacı kadar para yükleyebiliyor. Temassız, ekrana göstererek alışveriş yapacaklar. Kantinciler için de avantajı şu, işlemler biraz daha seri olmuş olur. Para üstü, bozuk para derken çok zaman geçiyor."

 

Yorumlar