Osman Kavala tutuklandı

Gezi olaylarının finansörü olmakla suçlanan Osman Kavala, tutuklanması talebiyle Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi. Mahkeme, Osman Kavala'nın tutuklanmasına karar verdi. Peki, Osman Kavala neden tutuklandı? İşte detaylar

Google Haberlere Abone ol
Osman Kavala tutuklandı

Gezi olaylarının finansörü olmakla suçlanan Osman Kavala, tutuklanması talebiyle Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi. Mahkeme Osman Kavala'nın tutuklanmasına karar verdi. Peki, neden? İşte nedeni: Osman Kavala 15 Temmuz darbe girişimine destek olmak ve Anayasal Düzeni Ortadan kaldırmaya teşebbüs suçlamasıyla yeniden tutuklandı. 

Türkiye tarihinin en büyük vandalizminin yaşandığı 2013 yılındaki Gezi olaylarını finanse edenler arasında yer almakla suçlanan Osman Kavala, dün görülen son duruşmada beraat ederek tahliye edilmişti. Ancak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında Kavala hakkında yeni bir gözaltı kararı çıkardı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, kamuoyunda "Gezi Olayları" olarak bilinen ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetini hedef alan kalkışma girişiminin soruşturulması kapsamında, eylemleri planlayan, yöneten ve yönlendiren bir kısım şüpheliler hakkında Başsavcılıkça 19 Şubat 2019 tarihinde iddianameyle kamu davası açıldığı hatırlatıldı.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesinin 18 Şubat tarihli kararıyla, hakkında kamu davası açılan sanıkların beraatine ve tutuklu sanık Osman Kavala'nın tahliyesine karar verildiği anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi: "Anılan kararın bozulması talebiyle ilgili mahkemeye süre tutum dilekçesi verilmiş olup, kararın gerekçesinin yazılmasını müteakip, Cumhuriyet Başsavcılığımızca istinaf kanun yoluna başvurulacaktır. Yargılama sonucunda tahliyesine karar verilen sanık Kavala hakkında, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Başsavcılığımızca yürütülen bir başka soruşturma kapsamında, TCK'nın 309. maddesi uyarınca Anayasal Düzeni Bozmaya Teşebbüs suçundan ayrıca gözaltı kararı verilmiştir."

OSMAN KAVALA NEDEN TUTUKLANDI?

Gezi olaylarıyla ilgili davadan beraat eden Osman Kavala daha önce hakkında açılmış olan 15 Temmuz Darbe girişimine destek olma suçlamasıyla yeniden hakim karşısına çıkarıldı. Mahkeme, Kavala'nın darbe teşebbüsüne destek olduğu gerekçesiyle tutuklanmasına karar verdi.

Anadolu Kültür AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala, "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçundan tutuklandı. Soruşturma savcılığınca tutuklanma talebiyle hakimliğe sevk edilen şüpheli Osman Kavala, Nöbetçi 8. Sulh Ceza Hakimliği tarafından sorgulandı.

İfadesinde 2 yıl 4 aydır hukuksuz bir şekilde tutuklu olduğunu belirten Kavala, "Dün 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nin beraat kararının tescil etmiş olduğu gibi ve daha önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararının açıkça belirttiği gibi maruz kaldığım sıra dışı vahimlikteki bir hak ihlalinin dünkü gözaltı kararı ve bu akşam gördüğümüz savcının sevk yazısı bu hak ihlalinin devam ettirilmekte olduğunu göstermektedir. Daha önceki ifademde belirtmiş olduğum gibi 15 Temmuz darbe girişimine destek olmak ile ilgili tüm iddialar asılsızdır." diye konuştu.

Nöbetçi Hakimlik, kamuoyunda Gezi Parkı davası olarak bilinen dosyadan verilen tahliye kararı nedeniyle atılı suçun ağırlığı ve önemi dikkate alındığında şüphelinin kaçma şüphesinin bulunduğu ve adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağı gerekçeleriyle şüphelinin "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçundan tutuklanmasına karar verildi.

OSMAN KAVALA KİMDİR?

Osman Kavala, iş adamı Mehmet Kavala’nın oğlu. Kendisi 2 Ekim 1957 Paris doğumlu. Lise eğitimini İstanbul'da Robert Lisesi'inde tamamladıktan sonra, lisans eğitimini için Manchester Üniversitesi'ne gitti. 1982 yılında babası Mehmet Kavala'nın ani ölümü sonrasında işleri devraldı.

Kavala Grubu’nda yönetici olarak çalışmaya başlayan Osman Kavala, Türk-Polonya İş Konseyi, Türk-Yunan İş Konseyi, Center for Democracy in Southeast Europe (Güneydoğu Avrupa’da Demokrasi Merkezi) gibi çeşitli iş ve toplumsal kuruluşlarda Yönetim Kurulu üyesi olarak görev aldı.

2002'den beri Anadolu Kültür Vakf'nın hâmîliğini yapmaktadır. Kavala ayrıca Uluslararası Af Örgütü'nün bağışçılarından biridir. Türkiye'de risk altında olan kültürel mirasın korunmasına yönelik çabaları nedeniyle 2019 yılı Avrupa Arkeoloji Mirası Ödülü'ne layık görüldü.

Gezi Parkı olaylarını organize ettiği iddiasıyla 3 yıldan uzun bir süredir tutuklu bulunan Kavala, geçtiğimiz günlerde diğer Gezi sanıkları gibi beraat etmişti. Davada savcılık, Osman Kavala, Yiğit Aksakoğlu ile Mücella Yapıcı'nın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasını, diğer sanıklara 15-20 yıl arasında hapis cezası verilmesini talep etmişti. Kavala beraat etmesinin hemen ardından 15 Temmuz Darbe Girişimi ile ilgili yapılan soruşturma kapsamında yeniden gözaltına alındı.

Detaylar Geliyor...

Yorumlar