Negro neden isim değiştirip nero oldu?

Negro neden isim değiştirip nero oldu, anlamı neydi, ismini neden değiştirme gereği duydu soruları tüketiciler tarafından son dönemlerde merakla soruluyor. Ünlü bisküvi markasının aldığı kararın nedeni nedir?

Google Haberlere Abone ol

Negro neden isim değiştirip nero oldu eski anlamı neydi? Etinin Negro isimli bisküvisinin adı neden değişti, ismini neden değiştirme gereği duydu soruları tüketiciler tarafından son dönemlerde merakla soruluyor. Peki, Negro neden nero oldu, negro ne demek, nero ifadesi ne anlama geliyor, anlamı nedir?? İşte isim değişikliğinin sebebi:

Negro bisküvilerinin isimlerinin değiştirilmesi altında yatan sebep ABD ve Avrupa'da yüzyıllardır süregelen ırkçılığa ve bu ırkçılığı andıran kelime olmasına dayanıyor. 

Eti markasının bilinen kakaolu bisküvilerinden olan Negro markasında isim değişikliğine gidildi. Eti'den yapılan açıklamada "negro" kelimesinin bazı ülkelerde ayrımcılık ifadesi olarak kullanılabilmesi nedeniyle yıllardır Eti Negro olarak satılan ürünün Eti Nero ismiyle satışa çıkacağı belirtildi.

Eti markasının Negro ismiyle satılan kakaolu bisküvisinde isim değişikliğine gidildi. Eti'den yapılan açıklamada "negro" kelimesinin bazı ülkelerde ayrımcılık ifadesi olarak kullanılabilmesi nedeniyle yıllardır Eti Negro olarak satılan ürünün bundan böyle Eti Nero ismiyle satışa çıkacağı belirtildi.

Negro neden nero oldu, nero ne demek, Negro anlamı nedir?
Negro neden nero oldu, nero ne demek, Negro anlamı nedir?

 

Şirketten yapılan açıklamada, "Bisküvimiz, içeriğinde yoğun miktarda kakao bulunması nedeniyle siyaha yakın bir renktedir ve ismini bu özelliğinden almıştır. İspanyolcada siyah rengi ifade eden negro kelimesi, ülkemizde tüketiciler nezdinde kakaolu bisküvinin adı haline gelmiştir. İnsan hakları ve tüm insani değerlere aykırı şekilde ten rengi sebebiyle ayrımcılık, ne yazık ki küreselleşen dünyada halen en büyük sorunlar arasında yer almaktadır. Günümüzde negro kelimesi de maalesef bazı ülkelerde ayrımcılık ifadesi olarak kullanılabilmektedir. Yıllar önce kakaolu bisküvimizi tarif etmek amacıyla seçtiğimiz marka ismimizin, ülkemiz ve kültürümüzde hiçbir karşılığı olmadığı halde çok nadiren bile olsa olumsuz çağrışımlara sebep olacak şekilde kullanılması kabul edebileceğimiz bir durum asla olamaz." denildi.

Eti'nin Negro ürünü Türkiye'ye gelen siyah sporcular, çalışanlar ve göçmenler tarafından tepkiyle karşılaşıyor ve sosyal medya mecralarında tartışmalara yol açarak virale dönebiliyordu.

Öte yandan şirket, yaptığı açıklamada, Nero isminin yurtdışı pazarlarda da kullanılacağını duyurdu. Eti, yurtdışında Negro yerine Mola ismini kullanıyordu. Açıklamada, "Eti Negro markamızın ismini ülkemizle birlikte bulunduğu ihraç pazarlarında değiştiriyoruz. Marka ismi olarak İtalyancada siyah anlamına gelen ve tüketicilerimiz nezdinde bisküvimizin yoğun kakaolu içeriğini öne çıkaracak “Nero” ismiyle devam etme kararı aldık." ifadeleri kullanıldı.

ABD ve AB ülkelerinde Afrika kökenli insanlara hakaret etmek, onları aşağılamak için "zenci" anlamında "Negro" kelimesi kullanılır. Aslında Negro İspanyolca ve siyah anlamına gelen bir kelime; ancak ABD ve AB ülkelerinde bu kelime, "Zenci" anlamında ve ırkçılık niyetiyle kullanılır.

Nero ise "Neron" olarak bilinen Roma İmparatorluğunun tartışmalı krallarından birinin adıdır.

Eti Negro, isim değişikliğini yayınladığı televizyon reklamlarıyla duyuruyor. Reklamlarda, "Negro"nun artık "Nero" olduğu vurgulanıyor.


 

Yorumlar