NATO Türkiye için ne yapabileceğini araştırıyormuş

Son Dakika: NATO, İdlib'deki saldırının ardından Türkiye'nin talebi üzerine bugün olağanüstü toplandı. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, Türkiye'nin çok değerli bir müttefik üyesi olduğu belirtilerek, farklı şekillerde desteğe devam edeceği denildi..

Google Haberlere Abone ol

Son Dakika: NATO, İdlib'deki saldırının ardından Türkiye'nin talebi üzerine bugün olağanüstü toplandı. Toplantı sonrası ilk açıklamalar geliyor. 

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye'nin hava savunma sistemine destek verdiğini belirterek her türlü desteğin devam edeceğini söyledi.

Stoltenberg'in açıklamasında Türkiye'ye destek konusunda hiçbir somut adımdan söz edilmezken, "Türkiye için daha fazla ne yapılabilir araştırıyoruz" şeklinde ifadeler kullandı.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 33 askerimizin şehit olduğu saldırının ardından Suriye’deki son gelişmeleri NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’le telefonda ele aldı.

Buna göre, Genel Sekreter Stoltenberg, Esed rejimi ve destekçisi Rusya'nın İdlib'de ayrım yapmaksızın süren hava saldırılarını kınayarak, saldırılara son vermelerini istedi. Esed rejimi ve destekçisi Rusya'ya, uluslararası hukuka uyma ve Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde yürütülen barış çabalarına destek vermesini isteyen Stoltenberg, tüm taraflara itidal çağrısında bulundu.

Stoltenberg, "Tüm taraflar, gerginliği azaltarak bu çok tehlikeli durumun ve bölgedeki korkunç insancıl koşulların daha da kötüleşmesini engellemeli." vurgusunu yaptı.

 

Detaylar geliyor...

Yorumlar