Müge Anlı 3 yaşındaki Miraç Çiçek bulundu mu, son durum nedir?

Miraç Çiçek bulundu mu 3 yaşındaki çocuk nerede, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında 42 senaryo üzerinden dosyanın incelendiği ve araştırmaların devam ettiği öğrenilirken, en son 2022 yılında anne ve babası tekrar canlı yayına çıktı.

Google Haberlere Abone ol
Müge Anlı 3 yaşındaki Miraç Çiçek bulundu mu, son

Müge Anlı 3 yaşındaki Miraç Çiçek bulundu mu, son durum nedir? Müge Anlı'nın programına 3 yıl önce 2022 yılında Diyarbakır'dan katılan Remzi ve Fatma Çiçek çiftçi çocuklarının kaybolduğunu, bulunması için yardım edilmesini istemişti. Anne ve babası çocuklarının köy yerinden bir anda ortadan kaybolduğunu belirterek onlara yardım edilmesi talebinde bulundu. Üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen Miraç ismindeki küçük çocuktan hala haber alınamıyor. 3 yaşındayken kaybolan Miraç şimdi 6 yaşında. 

Diyarbakır’ın Dicle ilçesine bağlı Kelekçiler Köyü’nde 31 Temmuz 2020’de kaybolan ve kendisinden bir daha haber alınamayan Miraç Çiçek (6) için İçişleri Bakanlığı’nın beş kişilik bir soruşturma ekibi kurduğu ve savcılığın 42 ayrı senaryo üzerinde durduğu öğrenildi.

Miraç Çiçek bulundu mu 3 yaşındaki çocuk nerede?
Miraç Çiçek bulundu mu 3 yaşındaki çocuk nerede?

 

Soruşturmayı takip eden Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nden Avukat Emin Çoban, soruşturma kapsamında Miraç’ın kaybolduğu bölgede altına bakılmadık taş, içine bakılmadık su bırakılmadığını; bölgeden geçen araçların plakaları, iletişim kayıtları dahil soruşturmanın çok titizlikle yapıldığını ancak şu ana kadar bir sonuç elde edilemediğini söyledi.

Kaybolmasının üzerinden altı aydan uzun bir süre geçen Miraç Çiçek’in soruşturmasını başından beri takip eden Av. Emin Çoban, son durumu Medyascope’a anlattı.

Avukat Çoban, soruşturmayı yürüten savcının Miraç’ın başına gelmiş olabileceği düşünülen 42 senaryo üzerinde durduğunu ve soruşturmanın bu doğrultuda ilerlediğini söyledi.

Çoban, bölgede çok titiz bir çalışma yürütüldüğünü fakat bir sonuca ulaşılmadığını belirtti: “Savcılık olay üzerinde titizlikle duruyor. Bizim ve ailenin bütün taleplerini değerlendirip soruşturmayı yürütüyor. Olay yerinde, Miraç kaybolduktan sonra sekiz kilometrelik alan bin kişiden fazla bir ekiple aranmış. Kadavra köpekleri ile detaylı arama yapılmış. Suya düşme ihtimaline karşı Dicle Nehri ve baraj gölünde dalgıçlarla arama yapılmış. Bölgede olayın olduğu gün giriş-çıkış yapan araçların plakaları şüpheli olarak incelenmiş. Bakanlık ile birlikte beş kişilik özel bir ekip oluşturulmuş. Şüpheli olabilecek kişilerin iletişim tespitleri yapılmış. Miraç’ın başına gelebilecek 42 senaryo araştırılıyor. Bölgedeki şeker paketlerinde bile DNA incelemesi yapılmış. Bir ihbar üzerine beton dökülen bir yerde beton kaldırılmış. Yani aslında çok detaylı ve titiz bir soruşturma yapılmış ancak şu ana kadar bir sonuca ulaşılmış değil.”

Avukat Emin Çoban, şu ana kadar yaklaşık 70 kişinin şüpheli olarak ifadesinin alındığını, soruşturmayı yürüten savcılığın her türlü eleştiri ve talebe açık olduğunu da belirterek, “Şu ana kadar bir sonuç alınmaması nedeniyle daimi arama kararı ile dosyanın faili meçhuller arasına konulması sözkonusu. Fail ve failler bulunmadığı için Miraç, şu anda Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kayıp çocuklar listesine alındı. Kişisel kanaatim Miraç’ın kaçırılmış olabileceği üzerinedir. Soruşturmayı yürüten savcının soruşturması sürüyor, umarım bu kadar detaylı yapılan bir soruşturmadan bir sonuç alınır” diye konuştu.

ANNE VE BABASI MÜGE ANLI'YA KATILMIŞTI

Şu anda yaşıyorsa 6 yaşında olması gereken Miraç'ın anne ve babası geçtiğimiz günlerde bir kez daha Müge Anlı'ya konuk oldu. Baba Remzi Çiçek, oğlunun kaçırıldığından şüphelendiğini ancak kim veya kimler tarafından kaçırıldığı konusunda bir fikir sahibi olmadığını söylerken; anne Çiçek ise babasının yeterince oğlunu aramadığını ileri sürerek tepki gösterdi. 

Kayıp Miraç konusunda telefonla canlı yayına bağlanan bazı görgü tanıkları da bölgede çocuk kaçırma vakalarının hiçbir zaman yaşanmadığını, çocuğa ne olabileceği konusunda hiçbir fikirlerinin olmadığını söyledi. 

Miraç'ın babası ise annesi ve çocukları bayram öncesinde köye gönderdiğini, kendisinin gitmediğini ancak kayıp haberi aldıktan sonra köye gittiğini söyledi. 

3 YIL ÖNCE DE YAYINA ALINMIŞLARDI

İddia edilen şekilli taşın peşine düşen Müge Anlı'nın ekibi Diyarbakır'a gidip araştırmaya başladı. İddiaya göre Remzi Çiçek ordaki kayalardan birinin üstünde tavuk ve civciv işaretini görmüş. Bu tarz işaretlerin altında bir hazine olabiliceği ve bu definenin kraliçe hazinesi olduğu söyleniyor. Remzi Çiçek yayında "Define yalanım belki de çocuğumun hayatına mal oldu" dedi. Remzi Bey arkadaşlarından arabalarını verip çocuğunun kaçırılmasına yardım etmiş olabiliceği için şüphe ediyor.

Remzi Bey'in arkadaşı Mahfuz Ekinci canlı yayına bağlanıp çocuğun kaybolmasına çok üzüldüğünü söyledi. Mahfuz Bey Remzi Çiçek'in ona hazine bulduğunu söylemediğini iddia etti. Müge Anlı yayında 36 gündür kayıp olan oğlunu yeterince iyi aramaya çalışmadığı için Miraç'ın babası Remzi Bey'e sinirlendi.

2 saat yayının sonunda Remzi Bey hazineyi bulup bulmadığıma inanmayan arkadaşları Mehmet Polat ve Veysel Şimşek'in yeri söylemesi karşılığında çocuğunu kaçırmış olabiliceğini düşündüğünü açıkladı.

Dicle nehrinden dönerken Miraç'ı en son gören beş genç saat 17.00 civari okulun orada gördüklerini söyledi. Gördükleri çocuğun üstünde mavi tişört olduğunu hatırlıyorlar. Gördükleri çocuğun 2 ya da 3 yaşında gibi görünmediğini 4 ya da 5 yaşında gibi göründüğünü iddia ettiler.

Miraç'ın ailesi en son Star TV'de yayınlanan Serap Paköz'ün programına çıkmıştı. Ancak Miraç'ın babası Remzi bey kanala çıkmamıştı.


 

Yorumlar