Mehmet Ali Çelebi kimdir?

CHP Milletvekili Mehmet Ali Çelebi kimdir, nerelidir, kaç yaşında ve parti yönetimine neden bayrak açtı?

Google Haberlere Abone ol

CHP'de yönetime bayrak açan isimlerden biri olan Milletvekili Mehmet Ali Çelebi kimdir, nerelidir, kaç yaşında ve parti yönetimine neden bayrak açtı?

Mehmet Ali Çelebi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yazdığı "rahatsızlık mektubu"yla gündeme gelen iki milletvekilinden biridir.

Çelebi, parti yönetimine yazdığı mektupta, başta HDP ile gizli kapaklı ittifak yapılması, gizli anayasa görüşmeleri gibi konulara eleştiriler getirerek parti yönetiminden bu konulara açıklık getirilmesini istemişti. Peki, Mehmet Ali Çelebi Kimdir?

MEHMET ALİ ÇELEBİ KİMDİR?

CHP İzmir Mehmet Ali Çelebi 23 Temmuz 1984'de Ankara'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Amasya'da tamamladı. İzmir Maltepe Askeri Lisesi'nden 1.likle mezun oldu. Kara Harp Okulu'nu 4.lükle bitirip 2007 yılında Teğmen rütbesini aldı. Sistem Mühendisi olarak mezun oldu. 1 senelik eğitimden sonra askeri helikopter pilotu oldu. Askerlikten ayrıldıktan sonra uçak pilotluğu eğitimi aldı.

Kumpas davalardan dolayı 41 ay cezaevinde yattı. Cezaevinde eşi Kezban Merey Çelebi'yle evlendi. Yaşadıklarını" Teğmen" adını verdiği kitapta kaleme aldı. CHP 35 ve 36.Kurultaylarında Parti Meclisi Üyesi olarak seçildi. Yazılım ve Veritabanı Uzmanlığı eğitimini üstün başarıyla bitirmiş, online eğitim alanında büyük projelere imza atmıştır. PADI açık deniz dalgıç sertifikası bulunmaktadır. İngilizce ve Almanca bilmektedir.

HÜSEYİN AVNİ AKSOY KİMDİR?

CHP Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy, 1956 yılında Karabük'ün Safranbolu ilçesinde dünyaya geldi.

Tıp Doktoru; İlköğrenimini köyünde, orta ve lise öğrenimini Safranbolu'da birincilikle tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi.

1984 ve 1988 yılları arasında Hacettepe Üniversitesinde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalında ihtisasını yaptı. 2000 yılında Karabük Tabip Odası başkanlığına seçildi. 3 dönem Tabip Odası Başkanlığı yaptı.

İyi düzeyde İngilizce ve Fransızca bilen Aksoy, evli ve 1 çocuk babasıdır.

 

Yorumlar