Mehmet Akdere (Borsacı) kimdir, nerelidir, ne iş yapıyor?

Mehmet Akdere (Borsacı) kimdir, nerelidir, ne iş yapıyor soruları borsadaki gelişmeler sonrasında yatırımcılar tarafından merakla soruluyor.

Google Haberlere Abone ol
Mehmet Akdere kimdir, nerelidir, ne iş yapıyor?

Mehmet Akdere kimdir, nerelidir, ne iş yapıyor, mesleği nedir, neden gündeme geldi soruları bu aralar yatırımcılar başta olmak üzere birçok kesim tarafından merakla soruluyor. 

Mehmet Akdere denilince ünlü olarak iki isim biliniyor. Biri Aksaray Yenikent doğumlu ve siyasetçi Mehmet Akdere, diğeri ise borsa işlemleriyle gündeme gelen broker olarak bilinen borsacı Mehmet Akdere'dir. Bizim buradaki konumuz borsacı Mehmet Akdere'dir. 

Borsacı Mehmet Akdere, Mecnur Solak isimli şahsın piyasada neden olduğu iniş ve çıkışlardan sonra şimdi de yerine onun geçmiş olmasıdır. 

Borsadaki manipülatif alım satımlar söz konusu olduğu için gündeme gelen Mehmet Akdere'ye yönelik suçlamalar bir hayli ilginç. İddiaya göre borsada bazı şirketlerin hisselerini bilinçli olarak manipüle ediyor. 

Akdere ile ilgili olarak BorsaGündem sitesinde yer alan bir haberde şöyle deniliyor: 

Mecnur Çolak hayattayken birlikte operasyon yapan, sık sık Bulgaristan’a gidip gelen Mehmet Akdere, Çolak'ın vefatından sonra büyük bir servetle sahneye çıktı.

İsmi bir dönemler sık sık manipülasyonlarla anılan bir süre ortadan kaybolan Mehmet Akdere yeniden ortaya çıktı. Hem de Sabancı Holding, İş GMYO, TSKB, Şekerbank ve Net Holding gibi hisselerde operasyon yaptığı iddiaları uzun süredir borsa kulislerinde konuşuluyor.

Mecnur Çolak hayattayken sık sık Bulgaristan’a ziyarete giden Mehmet Akdere, bir dönem merhum ile birlikte ele geçirdikleri İttifak Holding’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptı.

Son günlerde de ismi Şekerbank ile anılıyor. Mehmet Akdere ve ekibinin işlem yaptıkları hisselerin vadeli piyasadaki kontratlarında da yüklü alım satımlar yaparak fiyata yön verdikleri söyleniyor.

Mecnur Çolak vefat ettikten sonra büyük bir servetle ortaya çıkan Mehmet Akdere’in, Bekir Sami Karayal ve Ahmet Can Teoman ile birlikte hareket ettiği ileri sürülüyor.

Mecnur Çolak’ın Flap Kongre ve Beyaz Filo başta olmak üzere kullandığı isimlerden biri olarak bilinen Ahmet Can Teoman’ın Mehmet Akdere ile birlikte hareket etmeye başladığı borsa kulislerinde konuşuluyor. Bir dönem manipülatörlerle Beyaz Filo arasındaki bağlantıyı kurduğu iddia edilen Bilal Yurtdaş’ı şirketten kovduktan sonra operasyonları aktif olarak yönetmeye başlayan Ahmet Can Teoman hakkında çok sayıda ceza ve tedbir kararı bulunuyor.

Beyaz Filo sonrası büyük servet yapan ve ‘beyaz’ bağımlılığı arttığı söylenen Ahmet Can Toeman’ın hesaplarını Mehmet Akdere’nin yönettiği operasyonlara yönlendirdiği öne sürülüyor.

Bu arada, İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nda Bekir Sani Karayal ile operasyon yaparken darbe aldığı söylenen Mehmet Akdere’nin, Ahmet Can Teoman sayesinde büyük hacimli işlemler yapmaya başladığı iddia ediliyor.

Bekir Sani Karayal’ın 3 lira seviyesinden aldığı İş GYO hisselerini 14 lira seviyesinden Akdere’ye satarak büyük para kazandığı bir süredir borsa kulislerinde konuşuluyordu. Yeni söylentilere göre kısa bir süre araları açılan Akdere ve Karayal yeniden bir araya gelmiş.

ŞEKERBANK HİSSELERİNİ ZİRVEYE TAŞIDILAR

Akdere’nin büyük oyuncu imajı vermek için Sabancı Holding ve TSKB gibi büyük tahtalarda işlem yaptığı söyleniyor. İş GYO’da ağır darbe alan Akdere’nin bir süre önce bazı gayrimenkullerini satarak nakde geçtiği ve borsadaki operasyonlarını bu kaynakla desteklediği dile getiriliyor. TSKB, İŞ GYO ve Net Holding ile ismi anılan Akdere’nin Mecnur Çolak sonrası bir anda artan servetini katlamak için büyük tahtalara girdiği ancak her seferinde büyük darbeler aldığı konuşuluyor.

Son olarak Mehmet Akdere ile ismi anılan Şekerbank hisseleri ise 14 Temmuz’da 1 lirayken bugün 2.5 liraya yakın seviyelere ulaştı.

Bu arada Akdere ve ekibinin yüksek miktarda kredi kullanarak aşırı risk aldıkları da kulislere sızan detaylar arasında yer alıyor.

TUTUKLAMA KARARI ÇIKMIŞTI

İttifak Holding’in eski Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akdere, 2009 yılında içlerinde Mecnur Çolak’ın da bulunduğu “keriz silkeleme” adı altında yapılan borsa manipülasyonlarından dolayı tutuklanmıştı. Dönemin ünlü spekülatörleri ile tutuklama kararı çıkarılan ekibin 1 ayda 25 milyon liralık vurgun yapıldığı iddia edilmişti.

2019 yılında HURGZ paylarında gerçekleştirilen işlemlerden ötürü Akdere İnşaat’ta dahil olmak üzere bir çok isme 22 milyon TL idari para cezası kesilmişti.

 SPK, o dönem yayınladığı bültende “Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık (HURGZ) pay piyasasında 14.11.2019-21.11.2019 döneminde gerçekleştirilen işlemler ile ilgili olarak yapılan inceleme sonucunda, HURGZ pay piyasasının arz ve talebi ile fiyatı hakkında yanıltıcı izlenim uyandırdıkları gerekçesiyle, Akdere İnşaat Turizm‘e 15 milyon 183 bin 465 lira, Ahmet Can Teoman‘a 1 milyon 179 bin 701 lira, Hakan Bahadır‘a 5 milyon 307 bin 288 lira, Filiz Kumru‘ya 491 bin 568 lira ve Poyraz Teoman‘a 722 bin 2 lira olmak üzere toplamda, 22 milyon 884 bin 24 lira idari para cezası kesildi.” ifadelerini kullanmıştı.

MECNUR ÇOLAK KİMDİR?

Mecnur Çolak öldü mü, geçirdiği rahatsızlık sonrasında şu anda sağlık durumu nasıl, son dakika gelişmesi var mı, şu anda nerede?

Eski futbolcu Mecnur Çolak’tan kötü haber geldi. Bulgaristan’da beyin kanaması geçiren Mecnur Çolak’ın yoğun bakıma alındığı öğrenildi. Koronavirüs tedavisi gördüğü bilinen Çolak’ın beyin kanaması sonrası durumunun kritikleştiği, Türkiye’den iki doktorun da müdahale için Bulgaristan’a gittiği öğrenildi.

Futbolu bıraktıktan sonra borsa dünyasında aktif bir rol oynayan Mecnur Çolak’ın Bulgaristan’da beyin kanaması geçirdiği ortaya çıktı. Borsada birçok hisseyle ismi anılan Çolak’ın kanamasının devam ettiği, yoğun bakımda gerekli müdahalelerin yapıldığı ifade ediliyor.

Mecnur Çolak, 7 Ağustos 1967 tarihinde Bulgaristan’da dünyaya geldi. Sarıyer ve Fenerbahçe’da oynayan Çolak, 1993-1995 yılları arasında Sarı-Lacivertli takımın bünyesindeydi.

Fenerbahçe'deki ilk sezonunda beklenenden çok daha üstün bir perfomans sergiledi ve ligde 14 gol atarak adından söz ettirdi. İki sezon Fenerbahçe'de oynadıktan sonra 1995-96 Türkiye 1. Futbol Ligi sezonu için Denizlispor'a transfer oldu. Burada bir sezon oynadıktan sonra birer sezonda o zamanın 2. Lig'inde şimdiki adıyla 1. Lig'de birer sezon Adana Demirspor ve Beykozspor'da oynadıktan sonra 1998 senesinde aktif futbola veda etti.


 

Yorumlar