Krizi çıkaran büyükelçilere sahip çıkıyorlar

Türkiye'nin yargı sistemine aleni bir şekilde müdahale eden 10 ülkenin büyükelçilerine tek kelime etmeyen muhalefet partileri, hükümeti kriz çıkarmakla suçlamaya başladı. Açıklamayı yapanın büyükelçiler olduğunu unutan muhalefet, hükümete yükleniyor.

Google Haberlere Abone ol

Türkiye'nin içişlerine ve yargı sistemine aleni bir şekilde müdahale anlamına gelen açıklamalarda bulunan 10 ülkenin büyükelçilerinin neden olduğu diplomatik kriz devam ederken; muhalefet partileri Türkiye'nin egemenliğine ve bağımsızlığına gölge düşüren densizlere tepki göstermek yerine hükümete yükleniyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in büyükelçileri masum görüp hükümeti eleştiren açıklamalarına bir Ahmet Davutoğlu'nun açıklaması da eklendi. Davutoğlu da büyükelçilere tepki göstermek yerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yüklendi.

KILIÇDAROĞLU'NUN 10 BÜYÜKELÇİ CEVABI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu büyükelçilere tepki göstermek yerine hükümeti eleştirerek, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin sözüne uyacağına karar verdi. Anayasa değişikliği teklifi Meclis'ten oy birliğiyle çıktı. İmza attığınız sözleşmenin gereğini yapmıyor ve arkasında durmuyorsanız itibar kaybeden Türkiye olur. AİHM'nin bir kararı varsa, o kararın da uygulanmasını isteriz. Türkiye demokratik bir ülkeyse, bu çerçevede hareket etmesi lazım." dedi.

MERAL AKŞENER DE AYNI ÇİZGİDE

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener  de Kılıçdaroğlu gibi büyükelçilere tek kelime etmeyerek sadece hükümeti eleştirdiği konuşmasında şunları söylemişti: 

Osman Kavala sizin tanımınıza göre Sorosçu. Soros'la masaya kim oturdu? Ben ve Kılıçdaroğlu değil. Dışişleri Bakanlığı'na böyle bir talepte bulunulmasını doğru bulur muyuz? Hayır bulmayız. Ama böyle taleplerin Türkiye'ye yapılır olmasına yol açmayı da doğru bulmayız. Rahip Brunson'ı hatırlatan eylem ve söylemlerden Türkiye'nin uzak durmasını tavsiye ederiz. Bütün bunların önüne geçecek tek yol hukukun işletilmesidir.

DAVUTOĞLU'NDAN SKANDAL AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Osman Kavala'nın serbest bırakılması için açıklama yapan 10 büyükelçi için istenmeyen adam ilan edilmeleri talimatına en sert tepki Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'ndan geldi. Erdoğan'ın eski mesai arkadaşı Davutoğlu, "En fazla ihracat yaptığımız ülkelerle tarihimizin en büyük diplomatik krizini çıkarmak için bu telaş ve istek nedendir? Adaletinizden kendi vatandaşlarınız şüphe duyarken ne yargınızın ne de ülkenizin bir itibarı kalmaz. Yazık!" dedi.

Geçtiğimiz günlerde Osman Kavala'nın serbest kalması için bildiri yayınlayan Abd öncülüğündeki 10 ülke, Türkiye'nin tepkisini çekmişti.

Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda Büyükelçiliklerinin yer aldığı listede yayınlanan bildiriye, Türkiye'deki siyasi kademelerden çok sert tepki gösterilmişti. Ayrıca bildiride bulunan ülkelerin Ankara'daki büyükelçilikleri, kısa sürede Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmıştı.

ERDOĞAN'DAN "İSTENMEYEN ADAM İLAN EDİLSİN" TALİMATI

Bu tepkilerin ardından bugün Eskişehir'de toplu açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 4 yıldır tutuklu bulunan Osman Kavala'nın serbest bırakılması için açıklama yapan 10 büyükelçi için sert ifadeler kullanarak istenmeyen adam ilan edilmeleri talimatını verdiğini söyledi. ABD, Fransa, Almanya, Hollanda, İsveç, Norveç, Finlandiya, Danimarka, Kanada ve Yeni Zelanda'nın büyükelçilerine yönelik olarak Erdoğan, "Gerekli talimatı ben Dışişleri Bakanıma verdim. Bu 10 tane büyükelçinin istenmeyen adam ilan edilmelerini hemen halledeceksiniz dedim. Bunlar Türkiye'yi tanıyacak, anlayacak, bilecekler. Türkiye'yi bilmedikleri, anlamadıkları gün burayı terk edecekler" dedi.

AHMET DAVUTOĞLU: TARİHİMİZİN EN BÜYÜK DİPLOMATİK KRİZİ

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, yaşanan gelişmelerle ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda 'Tarihimizin en büyük diplomatik krizi çıkarılarak ülkemize yazık ediliyor' ifadelerini kullandı.

Davutoğlu sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

"10 büyükelçiyi istenmeyen adam ilan etmenin ne Osman Kavala ile ne de yargı bağımsızlığıyla bir ilgisi vardır. Öyle olsaydı ağır ithamlar altındaki Rahip Brunson Trump'ın telefonu ile Deniz Yücel ise Merkel'in talebiyle bırakılmazdı. Devlet aklının yerini sokak kavgası söylemi aldı. Ülkeye yazık ediyorsunuz! Bağımsız yargımızın kararlarına karşı iç ve dış müdahalelere hep birlikte karşı çıkalım. Ancak, yargımızın başka başkentlerden talimatlarla çalışabileceği algısını bu iktidar oluşturmuştur. Hukuku ayaklar altına alarak, dış politikayı at pazarlığına çeviren bu iktidar, ülkemizin itibarını yok etmiştir. Kavala'ya her vatandaşımızın hak ettiği bağımsız ve adil yargılanma hakkını verdiğinizde başka başkentleri de susturursunuz! En fazla ihracat yaptığımız ülkelerle tarihimizin en büyük diplomatik krizini çıkarmak için bu telaş ve istek nedendir? Adaletinizden kendi vatandaşlarınız şüphe duyarken ne yargınızın ne de ülkenizin bir itibarı kalmaz. Yazık!"


 

 

Yorumlar