Kılıçdaroğlu tartışmalı tedbir önerileri

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, koronavirüs ile mücadele kapsamında partisinin önerilerini açıkladı. Öneriler arasında FETÖ'nün eline geçtiği gerekçesiyle kapatılan askeri hastanelerin açılması, FETÖ'den atılan sağlık personelinin geri alınması gibi maddeler tartışma yarattı.

Google Haberlere Abone ol

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni tip koronavirüs konusunda partisinin 13 maddelik önerisini açıkladı. CHP lideri, insanların hiç tanımadığı kişilerin sağlığından sorumlu olduğunu belirterek başladığı konuşmasında “siyasi polemiğe girmeyeceğini” söyledi.

CHP liderinin önerileri şöyle: 5 Şubat 2009 tarihinden bu yana toplanmayan ve bir Anayasal kurum olan “Ekonomik ve Sosyal Konsey” ivedilikle toplanmalı…  Bu süreçte Konsey çalışmalarını belli aralıklarla sürdürmeli.

Konsey toplantısına ilgili tüm taraflar davet edilmeli, Türk Tabipleri Birliği, Türk Eczacılar Birliği, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, DİSK gibi… Kimse dışlanmamalı.

 Sağlık kuruluşlarının ve sağlık personelinin tıbbi ve konaklama ihtiyaçları öncelik ve ivedilikle karşılanmalı.

Kamu sağlık kuruluşlarındaki eleman açığı hızla giderilmeli, ayrıca KHK ile görevlerine son verilen ve haklarında kesin hüküm bulunmayan sağlık elemanları yeniden görevlerine iade edilmeli.

Askeri hastaneler süratle açılmalı.

Çiftçilerin borçları yeniden yapılandırılarak 1 yıl süre ile faizsiz ertelenmeli.

MEB tarafından okulların zorunlu tatil edilmesiyle sayıları 100 bini bulan ücretli öğretmenler ile Halk Eğitim’de görev yapan ve sayıları 90 bini bulan kursiyer öğretmenler ücret alamaz duruma düşmüşlerdir. Bu öğretmenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi için ivedikle yasal düzenleme yapılmalı.

Küçük ve orta boy işletmelerin bankalardan kredi kullanabilmeleri için TBMM’den sicil affı yasası çıkarılmalı.

Salgından en çok etkilenecek turizm, konaklama, eğlence ve ulaşım gibi sektörlerin banka kredileri yeniden yapılandırılmalı, Turizm Tanıtma Fonu ve konaklama verigisi getiren yasa yürürlükten kaldırılmalı.

Bu süreçte yoksullar işsizler sağlıklarıyla uğraşırken bunların faturaları düşünmemesi için süratle bir aile yardımları sigortası yasası çıkarılmalı, her yoksul aileye asgari 2 bin liralık gelir güvencesi sağlanmalı.

Kılıçdaroğlu, sağlık çalışanlarında da çift maaş önerisinde bulundu.

Yorumlar