Kanal İstanbul henüz başlamadı ama Kanal Edirne bitmek üzere

Karadeniz'den Marmara'ya yapılması planlanan Kanal İstanbul ile ilgili hala somut bir adım atılmadı ancak Kanal Edirne bitmek üzere. 7 kilometrelik Kanal Edirne, şehri her yıl yaşanan sel baskınlarından kurtaracak.

Google Haberlere Abone ol

Sonhaberler | Haber Merkezi

Meriç Nehri'nin her yıl ilk bahar aylarında taşması nedeniyle Edirne'de yaşanan sel baskınları artık yaşanmayacak, tarım arazileri artık zarar görmeyecek. Edirne’de, Yunanistan ile sınırı çizen ve her yıl taşkınlarla gündeme gelen Meriç Nehri’nde, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapılan 7 bin 800 metrelik ‘Kanal Edirne Projesi’nin yüzde 90’ı tamamlandı. Kanalın 2017 sonunda bitmesi planlanıyor. Meriç Nehri’nde, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından 2015’te başlatılan ‘Kanal Edirne’ projesi ile, her yıl yaşanan sel baskınları önlenmiş olacak.

Gazete Habertürk'ten Uzay Kesmen'in haberine göre yüzde 90’ı tamamlanan projede, kanalın Meriç Nehri ile birleşeceği iki noktada onlarca iş makinesi, vinç ve kamyonlarla çalışmalar hızla sürüyor. 2015’in kasım ayında 46 milyon lira bütçeyle yapımına başlanan 7 bin 800 metrelik ‘Kanal Edirne’ projesinin 7 bin 100 metrelik bölümü eylül ayı itibarıyla tamamlandı. Meriç Nehri by-pass edilerek yapılan kanalla 2 bin metreküp/ saniye seviyesinde taşan nehir, 2 bin 500 seviyesine de çıksa taşkın olmayacak. ‘Kanal Edirne’ projesiyle birlikte yürütülen, ‘Karaağaç Tahliye ve Drenaj Kanalı’ ile 5 bin kişinin yaşadığı Karaağaç Mahallesi su baskınından kurtarılıp 7 kilometre ileride Meriç Nehri’ne bağlanacak. Tahliye kanalının tamamlanmasıyla yaklaşık 1000 metreküp/ saniyelik taşkın suyunu kaldırabilecek kanalın taban genişliği 50 metre, derinliği de 4.5 metre olacak. Kanal üzerinde yaya ve araç geçişleri için yapılan 5 köprüden 4’ünde çalışmalar tamamlandı. Edirne DSİ 11’inci Bölge Müdürlüğü yetkilileri, ‘Kanal Edirne’ projesinin bitimiyle Meriç ve Tunca Nehri debilerinin yüzde 100 artacağını söyledi.

HER YIL SEL BASKINLARI YAŞANIYORDU

Edirne’de geçtiğimiz kış kentte yaşanan ve yüzyılın felaketi olarak adlandırılan sel ve su taşkınlarında, Meriç ve Tunca Nehri’nin debileri, rekor seviyelere yükselmiş, Yunanistan ile Türkiye’yi karayolu ile birbirine bağlayan Lozan Caddesi ve binlerce dönüm tarım arazisi günlerce su altında kalmıştı. 

Yorumlar