Kanada'dan skandal Türkiye kararı

Kanada, Ermenistan'ın talebi üzerine SİHA'ların yapımında kullanılan bazı ürünlerin Türkiyeye ihracatını yasakladı.

Google Haberlere Abone ol

Geçen yıl 'Barış Pınarı Harekatı' nedeniyle Türkiye'ye silah satışını askıya alan Kanada bu defa da Kardeş Azerbaycan'ın Türk SİHA'larıyla destan yazan mücadelesine karşı aynı kararı aldı. Dışişleri Bakanı François-Philippe Champagne Kanada'da üretilen teknolojilerin 'Dağlık Karabağ’da kullanıldığı iddiasıyla' Türkiye’ye ihracat izinlerini askıya alındığını açıkladı.

Champagne, son birkaç günde Kanada teknolojilerinin Dağlık Karabağ’da kullanıldığı yönünde iddiaların ortaya atıldığını belirterek, bunu öğrenir öğrenmez iddiaların araştırılması talimatını verdiğini söyledi.

Kanada Dışişleri Bakanı, ülkenin sıkı ihracat kontrolüne uygun olarak ve devam eden araştırma nedeniyle Türkiye'ye ilgili ihracat izinlerini askıya aldığını kaydetti.

Champagne, geçen hafta yaptığı açıklamada, Türkiye’ye satılan silahların insan hakları ihlallerine yol açtığının tespit edilmesi durumunda ihracat izinlerini askıya alma sözü vermişti.

BARIŞ PINARINI DA HAZMEDEMEMİŞTİ

Kanada hükümeti, geçen yıl Suriye'nin kuzeyine yönelik askeri harekatı gerekçe göstererek Türkiye'ye silah ihracatını askıya aldığını duyurmuştu.

TÜRKİYE'DEN SERT TEPKİ

Kanada'nın bu adımına tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı ise, kararı 'çifte standart' olarak nitelendirdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şu şekilde:

"Kanada'nın Azerbaycan'ın 30 senedir Ermenistan işgali altındaki topraklarını kurtarmak için verdiği haklı mücadeleyi gerekçe göstererek, bazı askeri ürünlerin ülkemize ihraç izinlerinin askıya alındığına ilişkin açıklaması bu ülkenin çifte standartlı yaklaşımının göstergesidir.

Kanada'nın, bu yüzyılın en büyük insanlık dramlarından birinin yaşandığı Yemen'deki krize askeri olarak müdahil olan ülkelere silah ihraç etmekte herhangi bir beis görmezken ve BM uzmanlarınca hazırlanan raporlarda dahi eleştiri konusu olan bu silah satışlarını bölgesel güvenliğe katkı olarak takdim ederken, bir NATO müttefikine savunma ürünleri ihracatını engellemesinin herhangi bir izahatı olamaz.

Kanada, özellikle Barış Pınarı Harekatı'nı başlattığımız dönemden bu yana, Müttefiklik ruhuna uymayacak şekilde, ülkemize yönelik askeri malzeme ihracat izinleri konusunda engeller çıkarmakta, işbirliğinden uzak bir tutum sergilemektedir.

Türkiye kapsamlı bir ihracat kontrol rejimine sahiptir ve söz konusu rejimlerden kaynaklanan yükümlülüklerini de titizlikle uygulamaktadır.

Kanada'dan beklentimiz, çifte standartlardan uzak bir politika izlemesi, ülkesindeki Türkiye karşıtı çevrelerin etkisi altında kalmadan ve dar siyasi çıkar hesaplarına hapsolmadan hareket etmesidir."

 

Yorumlar

wivaldi zorunuza mi gitti Vatan evlatlarimiz bir bir toprağa duserken nerdesiniz mehter marsini atalariniza sorun. iki yüzlüler türk en iyisini yapar.