İmamoğlu Lozan kutlamalarını Ayasofya'nın açılışına tercih etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla 24 Temmuz'da kılınacak ilk cuma namazının ardından Ayasofya Camii ibadete açılacak. İlk namaza katılması beklenen isimler arasında olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun aynı gün Lozan kutlamalarına katılacağı ortaya çıktı.

Google Haberlere Abone ol

Danıştay'ın oy birliğiyle 2 Temmuz'da düzenlenen duruşmada 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesiyle yeniden camii olmasının önü açılan Ayasofya, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzaladığı kararname ile Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilmişti. 

Yeniden camiye dönüştürlmesi için çalışmaların devam ettiği Ayasofya'da ilk namaz 24 Temmuz’da kılınacak.

Cuma namazına katılması beklenen isimler arasında yer alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu ise, 24 Temmuz 1923'te Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı Lozan Barış Antlaşması'nın 97. yıl dönümü için Ankara’da yapılacak etkinliğe katılacak.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından kıldırılacak cuma namazı programı netleşmiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı son açıklamada, şunları söylemişti:

Fiziki mesafe, yerleşim planları, X-ray’le giriş çıkış olsun corona virüsü hassasiyetiyle yapılacak. 1000-1500 kişilik bir cemaat olabilecek. En büyük avantaj dışarıda açık alana sahip olmak. Bu açık alanı da Diyanet İşlerimiz en iyi şekilde değerlendirecek.

Ayasofya iç egemenlik konumuz. Dünyadan bir müdahale söz konusu olamaz. Bu karar Ayasofya’nın esaret zincirinden kurtulmasıdır. Gençlik yıllarımızın da en büyük hayaliydi. Buna kimse siyasi retoriktir yaklaşımı tavrıyla yaklaşmasın. Milletimizin özlemiydi, yerine gelmiştir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, 25-26 Temmuz tarihinde Ankara’da yapılacak Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kurultayı'na katılmak üzere başkente bir gün önce gidecek.

Ayasofya'daki ilk namaza katılamayacak olan İmamoğlu, Ankara'da Lozan Barış Antlaşması'nın 97. yıl dönümü için düzenlenen etkinliğe katılacak.

Yorumlar