İlhan Tekeli kimdir, kaç yaşında, nerelidir?

İlhan Tekeli, Türkiye'nin yaşayan en kıdemli "Şehir Plancıları" arasında yer alırken aynı zamanda bilgi ve birikimiyle de bir rehber olarak görülüyor. Son olarak HaberTürk'te katıldığı bir programda önemli açıklamalarda bulunmuştu. Peki, İlhan Tekeli kimdir, kaç yaşında, nerelidir?

Google Haberlere Abone ol
İlhan Tekeli kimdir, kaç yaşında, nerelidir?

İlhan Tekeli'nin kim ve nereli olduğu merak ediliyor. Tekeli, Kahramanmaraş ve Hatay merkezli büyük depremlerde yıkılan şehirlerin yeniden inşası gündeme gelirken akla ilk gelen isimlerden biri oldu. Şehir planlamaları konusunda önemli tecrübelere sahip olan Tekeli son olarak Habertürk kanalında Fatih Altaylı'nın sunumunu yaptığı TekeTek programında önemli değerlendirmelerde bulundu. Peki, İlhan Tekeli kimdir, kaç yaşında, nerelidir?

İlhan Tekeli, Hatay veya Antakya'nın taşınması yeniden inşa edilmesi konularında önemli değerlendirmelerde bulundu. Tekeli, şehirlerin yeniden inşasında rantın büyük tehlike olduğunu, rant nedeniyle şehirlerin düzgün yapılanamadığını savundu.

İLHAN TEKELİ KİMDİR?

İlhan Tekeli 6 Kasım 1937 tarihinde İzmir ilimizde dünyaya geldi.

Türk sosyal bilimci, şehir ve bölge plancısı, sosyolog olan İlhan Tekeli, ilk ve ortaöğrenimini İzmir’de tamamladı.

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1964’te Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde Şehir ve Bölge Planlama alanında; 1966’da Pennsylvania Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamladı.

1968’de İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Şehir Planlama konusunda doktora yaptı. 1970'ten bu yana, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde öğretim üyeliği yapmaktadır. Yurt dışındaki çeşitli üniversitelerde konuk profesör olarak ders veren Tekeli, birçok belediyede ve kuruluşta danışma kurulu üyeliği de yapmıştır.

Tarih Vakfı’nın kurucusu ve başkanı olmasının yanı sıra, World Academy for Local Government and Democracy (Yerel Yönetim ve Demokrasi için Dünya Akademisi)’de İcra Heyeti’nin kurucusu ve üyesi olmuştur. Değişik dillerde, elliden fazla kitabı, dört yüzden fazla makalesi ve konferans tebliği bulunan Tekeli, sosyal bilimler alanında birçok ödül kazanmıştır. 1964’ten bu yana, şehir ve bölge planlama, planlama teorisi, makro coğrafya, göç coğrafyası ve politik davranış, Türkiye’deki yerel yönetimlerin teorisi ve tarihi, kentleşme ve kentsel politika, ekonomi politikası, Türkiye’nin ekonomi tarihi, kent ve toplum tarihi gibi alanlarda yayımlanmış pek çok eseri vardır.

Mimarlığa Katkı Dalı Başarı Ödülü sahibidir. 2016'da Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülü'nü kazandı.

Sosyal bilimler alanında birçok ödüle sahiptir.

Bilim Akademisi'nin kurucularındandır.

Kültür alanında verilen 19. Vehbi Koç Ödülü’ne şehircilik ve sosyal bilimler konularındaki çalışmalarından dolayı layık görülmüştür.

 

Yorumlar