Hızlı tanı kiti Türkiye'de 15 dakikada sonuç

Sadece 15 dakika içinde Corona virüs tanısı koyan hızlı test kitleri Çin'den getirildi. Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde testler için kullanılmaya başlandı. Hızlı tanı kitleriyle pozitif çıkan vakalar kesin teste tabi tutuluyor.

Google Haberlere Abone ol

Türkiye'nin Corona virüs ile mücadelesinde ivme kazandıracak yeni bir gelişme yaşandı. 

Corona virüs şüphesi bulunan hastalara 15 dakika içerisinde hızlı tanı koyan kit Çin'den Türkiye'ye getirildi. Hızlı kitlerle testler başladı. 

Yeni Corona Virüsü tanısında, 60-90 dakika içinde kapsamlı sonuç alınmasına olanak tanıyan yerli tanı kitinin yanı sıra 15 dakikada sonuç verebilen hızlı tanı kiti de kullanılacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, TBMM'de, hızlı sonuç veren antijenden geliştirilmiş tanı kitinin Türkiye genelinde tüm illere dağıtılma kararı alındığını açıklamasının ardından, 15 dakikada sonuç alınabilen tanı kiti temin edildi.

Söz konusu kitler, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Viroloji Laboratuvarında tanıtıldı. Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Yasemin Coşkun, daha fazla kişiye test yapılarak izolasyonun sağlanabilmesi için hızlı tanı kitinde, yerli tanı kitinde olduğu gibi ağız ya da burun mukozasından alınan sürüntü örneğinin incelendiğini belirtti.

hızlı tanı kiti

Coşkun, başta acil servisler olmak üzere kolay ve hızlı bir kullanımı olan testin yaygın bir şekilde uygulanabileceğini söyleyerek güvenirliğinin de yüksek olduğuna dikkat çekti.

 

Yorumlar