Sezai Temelli: Buralar vaad edilmiş topraklardır

HDP Eş Başkanı Sezai Temelli'nin Mardin'de yaptığı konuşma esnasında, "Buralar vaad edilmiş topraklardır. Musa ömrü boyunca bu toprakları aradı" dediği ortaya çıktı.

Sezai Temelli: Buralar vaad edilmiş topraklardır
06 Nisan 2019 Cumartesi 18:22

HDP Eş Başkaı Sezai Temelli'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi için, "Buralar vaad edilmiş topraklar" dediği ortaya çıktı.

Temelli'nin Mardin'de düzenlenen yerel seçim kampanyası sırasında yaptığı konuşmada, Siyonizm'en en büyük gerekçelerinden biri olarak bilinen, "Vaad edilmiş topraklar" ifadesini kullandığı görüldü.

İşte Seza Temelli'nin Vaad Edilmiş Topraklar konuşması:

VAAD EDİLMİŞ TOPRAKLAR NE DEMEK?

Peki Sezai Temelli'nin bu ifadeyi kullanmasındaki sakınca nedir, Vaad Edilmiş Topraklar ne demektir? 

Vadedilmiş Topraklar, Museviliğe göre Yehova tarafından İsrailoğulları'na vadedilmiş bölge. Yahudilik inancına göre Musa'nın Filistin'e girene kadar dolaşmış olduğu topraklardır. Tam sınırları belli olmamakla beraber, bugün İsrail topraklarını oluşturan bölgenin Vadedilmiş Topraklar olduğu "Siyonistler tarafından" savunulur.

Tevrat'ın Tekvin kitabının 15. Bab'ında ise şöyle yazmaktadır: O günde Rab, Abraham'la ahdedip dedi: Mısır ırmağından büyük ırmağa, Fırat ırmağına kadar bu diyarı, Kenileri ve Kenizzileri ve Kadmonileri ve Hittileri ve Perizzileri ve Refaları ve Amorileri ve Kenanlıları ve Girgaşileri ve Yebusileri senin zürriyetine (soyuna) verdim. Bu tanıma göre ise Fırat Nehri'nden Nil Nehri'ne kadar olan geniş bölge İsrailoğulları'na vadedilmiştir. Bununla birlikte sınırlarının tam olarak belirtilmemiş olması nedeniyle bu tanım da oldukça tartışmalıdır.


Etiketler; #Sezai Temelli

İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×