'Makas magandaları' maharetlerini Facebook'ta paylaşıyor

Trafikte "makas" olarak tabir edilen tehlikeli hareketlerde bulunan trafik magandalarının çektikleri videoları sosyal medya üzerinden paylaştıkları ortaya çıktı.

'Makas magandaları' maharetlerini Facebook'ta paylaşıyor
10 Haziran 2019 Pazartesi 16:44

İstanbul Beşiktaş'ta son olarak "trafik magandaları"nın neden olduğu kazada üçü çocuk 4 kişinin hayatını kaybetmesi, trafikteki magandalar sorunu bir kez daha gündeme geldi. "Ruh sağlığı bozuklar topluluğu", "Sadece hızlılar takip etsin" gibi sloganlarla açılan gruplarda, her gün onlarca görüntü paylaşılıyor. Uzmanlar, BTK'nın önlem alması gerektiği söylüyor. Sosyal medya da maganda sürücüleri teşvik etmeye başladı. "Ruh sağlığı bozuklar topluluğu", "Sadece hızlılar takip etsin" gibi sloganlar kullanan sosyal medya grupları, gün geçtikçe yaygınlaşıyor.

Açılan hesaplar üzerinden "En iyi makas atanlar", "En iyi drift yapanlar", "En çok hız yapanlar" bile seçiliyor. Özellikle genç sürücüler, makas atarken çektikleri görüntüleri sosyal medyada paylaşarak, en iyi seçilmek için yarışıyor. Bir yandan hız yapıp bir yandan da görüntü çekmeye çalışan sürücülerin birçoğu da kazaya sebebiyet veriyor.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Ceza Hukukçusu Doç. Dr. Hasan Sınar, makas atarak yapılarak trafik ihlalinin özellikle otobanlarda çok sık yaşandığını söyledi. Sınar, “Şu soruyu sormalıyız, insanlar nasıl bu kadar pervasızca makas atabiliyor ve bundan dolayı cezalandırılıyorlar mı? Aslında mevzuatta ceza öngörülüyor. Karayolları Trafik Kanunu'na bağlı idari para cezası uygulaması var. Bu ceza da her yıl artırılıyor. 2019 yılı başında yapılan değişiklikle şu anda makas atmanın cezası bin 2 lira. Ancak o para cezasının varlığı bu fiilleri sona erdirmeye yetmiyor." ifadelerini kullandı.

Doç. Dr. Sınar, “Yollardaki bütün ana arterlerde, Elektronik Denetleme Sistemi'nin (EDS) aktif hale getirilmesi fevkalade önemli. Şu anda sadece yakalanabilen, tespit ve ihbar edilenlere bu cezayı uyguluyoruz." diye konuştu.

Sınar, “Sosyal medyada makas atan kişilerin çektiği videolara yönelik 5657 sayılı kanun son derece açıktır. Derhal idari tedbir alıp, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) o videoları erişime engelleyebilir. Bu konuda onların da hareket geçmesi gerekiyor." diye konuştu.


Etiketler; #Makas cezası

İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×