15 Temmuz Pazartesi günü resmi tatil mi?

15 Temmuz günü resmi tatil mi yoksa değil mi, şeklinde soru işaretleri devlet kurumlarında çalışan vatandaşlar tarafından merak ediliyor. 15 Temmuz günü, 2016 yılında çıkarılan bir kanunla "resmi tatil günü" ilan edilmişti. Bugünün adı ise "Demokrasi ve Direnme Hakkı Günü" olarak belirlenmişti. 15 Temmuz'da 250 sivil vatandaşımız şehit olmuştu, 2 binden fazla insanımız ise yaralanmıştı. Bu nedenle bugün bütün Türkiye'de önemli bir gün olarak görülüyor.

15 Temmuz Pazartesi günü resmi tatil mi?
12 Temmuz 2019 Cuma 09:57

15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminde Türkiye'de bütün halk birlik içinde darbeye karşı direnmiş, büyük bir destan yazılmıştı. Bu tarihi direniş esnasında 250 sivil vatandaşımız şehit düşmüş, 2 binden fazla insan da yaralanmış ve gazi olmuştu. 15 Temmuz darbe girişiminin başarılı bir şekilde atlatılmasından sonra TBMM'de çıkarılan bir kanunla bugün resmi tatil ilan edilmişti.

TBMM'de 15 Temmuz tarihinin resmi tatil olarak ilan edilmesiyle ilgili karar;

MADDE 1- (1) Ankara İline bağlı “Kazan İlçesi”nin adı “Kahramankazan” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 2- (1) 17.3.1981 tarihli ve 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunun 2 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “ve 1 Mayıs günü” ibareleri “,1 Mayıs günü ve 15 Temmuz günü” olarak ve birinci fıkrasının (C) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“C) 1 Ocak günü yılbaşı tatili, 1 Mayıs günü Emek ve Dayanışma Günü ve 15 Temmuz günü Demokrasi ve Direnme Hakkı Günü tatilidir.”


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×