Görenler gözlerine inanamadı, yumurta şeklinde kıyıya vurdu

Dünyada ilk kez plajlara yumurta şeklinde buz kütleleri vurdu. Yumurtaya benzeyen buz kütlelerini görenler gözlerine inanamadı. Şekillerin, denize düşen buz parçalarının ufalana ufulana bu hale gelmesiyle oluşuyor.

Google Haberlere Abone ol

Küresel ısınmanın neden olduğu çevresel değişimlerin en somut örneği kuzey kutuplarında meydana geldi. Finlandiya'daki Hailuoto adasında doğada ender görülen bir olay gerçekleşti. Adadaki plajda yumurta benzeri buz topları oluştu.

Finlandiya’nın Hailuoto adasında nadir görülen bir doğa olayıyla, plajda yumurta şeklinde buz topları oluştu. Marjaniemi plajında 30 metre genişliğinde bir alan irili ufaklı binlerce buz kütlesiyle kaplandı.

Finlandiya Meteoroloji Enstitüsü’nden buz uzmanı Jouni Vainio, bunun çok sık rastlanmayan bir doğa olayı olduğunu söyledi.

Görenler gözlerine inanamadı, yumurta şeklinde kıyıya vurdu

Vanio, “Bu durum, uygun hava koşullarında senede sadece bir kez görülebilir. Bunun için hava sıcaklığının sıfırın biraz altında, suyun donma derecesinde, kumlu plajın hafif eğimli, dalgaların da biraz kabarık olması gerekiyor” diye konuştu.

Görenler gözlerine inanamadı, yumurta şeklinde kıyıya vurdu

Juoni Vanio, buz toplarının oluşum süreci için de, “Ayrıca nüve işlevi görecek bir şey lazım. Etrafındaki buzları toplamaya başlayan bu nüve, dalgalarla ileri geri kıyıya taşınır. Küçük topun yüzeyi ıslanınca donar ve giderek büyür” dedi.

Görenler gözlerine inanamadı, yumurta şeklinde kıyıya vurdu

Illinois Eyalet Üniversitesi coğrafya ve jeoloji bölümünden Dr. James Carter da bu olayın sonbaharda görüldüğünü belirterek su yüzeyinde oluşan buzun dalgaların yardımıyla şekil aldığını söyledi. Dr. Carter, “Fotoğrafı çeken kişi sayesinde dünya, çoğumuzun asla göremeyeceği bir şeyi görme şansına sahip oldu” diye konuştu. 

Yorumlar