Fransa, Rusya ve Esad'ı UCM'ye şikayet edecek

Fransa, Halep'teki insanlık suçlarını Uluslararası Ceza Mahkemesine taşımayı planlıyor

Google Haberlere Abone ol
Fransa, Rusya ve Esad'ı UCM'ye şikayet edecek
Sonhaberler / Haber Merkezi

Fransa Başbakanı Jean Marc Ayrault, ülkesinin Halep’te işlenen savaş suçlarıyla ilgili Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) başvurmayı planladığını bildirdi.

France Inter radyo kanalına konuşan Ayrault, UCM savcılık makamı ile temasa geçip, başvuruyu nasıl kaleme alacaklarını gözden geçireceklerini belirtti.

"Mahkemeye kimi şikayet edeceksiniz?’’ şeklindeki bir soru üzerine Ayrault, "Rus yöneticiler de aralarında olmak üzere Halep’teki olup bitenlerin tüm sorumlularını. Savaş suçunu oluşturan herkesin, sorumluların ortaya çıkartılması gerekiyor." dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 19 Ekim’de Paris’e yapacağı ziyaretle ilgili olarak da Ayrault, "Eğer Putin gelecek hafta gelirse bu ziyaret laf olsun diye gerçekleşmeyecek. Biz onunla Suriye krizini ve Ukrayna’daki durumu görüşeceğiz." diye konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Suriye'nin Halep kentinde çatışmaların durmasını ve askeri uçakların kent üzerinde uçuşuna son verilmesini içeren Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) karar tasarısını Rusya'nın veto etmesine sert tepki göstermişti.

TF1 televizyon kanalına konuşan Hollande, veto kararının ardından Putin'i 19 Ekim'de Paris'te ağırlayacak olmaktan pişmanlık duyduğunu üstü kapalı dile getirerek, bu ziyaretin artık çok fazla anlamının kalmadığı mesajını vermişti. Hollande, Putin ile görüşmesi için "Şimdi kendime soruyorum, bunun bir faydası olacak mı? Bu gerekli mi? Bu bir baskı aracı olabilir mi? Suriye rejimi ile yaptıklarını ve Halep'te sivil halkı bombalamalarını biz durdurabilir miyiz?" ifadesini kullanmıştı.

Yorumlar