Fatih Portakal'a 3 yıl hapis istemiyle dava

FOX TV Ana Haber Sunucusu Fatih Portakal'a 3 yıl hapis istemiyle dava açıldı. 'Tekalif-i Milliye' ye atıfta bulunarak yaptığı paylaşımı sebebi ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Bankacılık Kanunu'nun "İtibarın Korunması" başlıklı 74'üncü maddesini ihlal suçlamasıyla açtığı soruşturma tamamlandı.

Google Haberlere Abone ol
Fatih Portakal'a 3 yıl hapis istemiyle dava

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, gazeteci Fatih Portakal hakkında başlattığı soruşturma tamamlandı. Başsavcılık, Fatih Portakal hakkında Bankacılık Kanunu'nun 74'üncü maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle bir yıldan üç yıla kadar hapis istemiyle dav açtı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, gazeteci Fatih Portakal hakkında "Tekalif-i Milliye"yi hatırlatarak paylaştığı Twitter mesajı nedeniyle Bankacılık Kanunu'nun "İtibarın Korunması" başlıklı 74'üncü maddesini ihlal suçlamasıyla dava açıldı. Başsavcılık, Portakal'ın sosyal medya paylaşımının bankalarda mevduatı veya tasarrufu bulunan mudilerin paralarının devlet tarafından koronavirüs salgını bahane edilerek istenebileceğine, salgın sonrası ise geri ödenebileceğine yönelik algı ve kanaat oluşturmaya yönelik olduğu değerlendirilmesi yaptı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun suç duyurusu üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Kaçakcılık ve Ekonomik Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından FOX TV Haber Sunucusu Fatih Portakal hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı.

Başsavcılık, Portakal hakkında Bankacılık Kanunu'nun 74'üncü maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı. İddianamede Portakal'ın 6 Nisan tarihinde sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında Tekalifi Milliye'yi hatırlatarak, "Zor günlerden geçiyoruz. Mevduat veya tasarrufu olanlardan para istenmesin bir de! Olmaz olmaz diyemiyorum maalesef" ifadesiyle, Bankacılık Kanunu'nun 74'ncü maddesini ihlal ettiği belirtildi.

Başsavcılık, Portakal'ın sosyal medya paylaşımının, bankalarda mevduatı veya tasarrufu bulunan mudilerin paralarının devlet tarafından korona virüs salgını bahane edilerek istenebileceğine, salgın sonrası ise geri ödenebileceğine yönelik algı ve kanaat oluşturmaya yönelik olduğu değerlendirilmesi yaptı. Soruşturma kapsamında Portakal'ın şikayete konu Twitter linkine İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği'nin 8 Nisan tarihinde erişimin engellenmesi kararı verildiği de iddianamede belirtildi.

 

Yorumlar

West Hacer fatih portakal da sana hayran anlatamam her seferinde seni dile getirmesi çok ilginç :)))
Hacer Nefret ediyorum fatih portodondan yanlış yazmadım canım öyle yazmak istedi
Berra Çok saçma tek seğeretiğim haberci çok yanlış yapıyorsunuz adam doğuruları söylüyor diye adamı yargılayamazsınız