Fatih Portakal'ın o sözleri cezasız kalmadı

FOX TV ekranlarından Türkiye Cumhuriyeti'ni "Emperyalist, sömürgeci" olmakla suçlayan Fatih Portakal isimli gazetecinin o sözleri cezasız kalmadı.

Google Haberlere Abone ol
Fatih Portakal'ın o sözleri cezasız kalmadı

RTÜK’ten yapılan son dakika açıklamasında Fatih Portakal'ın, Türkiye'nin Akdeniz'deki egemenlik faaliyetleri hakkında 6 Ocak'ta yayınlanan haberlerde Türkiye'yi "sömürgeci" ilan eden sözleri ile ilgili FOX'a "ağır idari para cezası" müeyyidesi uygulandığı bildirildi.

RADYO ve Televizyon Üst Kurulu'nca (RTÜK), 6 kanala para cezası uygulandı. Türkiye'nin Akdeniz'deki egemenlik faaliyetleri hakkında 6 Ocak tarihinde ekrana yansıtılan haberler sırasında sunucu Fatih Portakal'ın, 'Türkiye'yi sömürgeci' ilan eden sözleri RTÜK'de görüşülerek cezalandırıldı. Üst Kurul, Portakal'ın 6112 sayılı Kanun'un 8'inci maddesinde yer alan, 'tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerini esas almak ve toplumda özgürce kanaat oluşumuna engel olmamak zorundadır' hükmünü ihlal ettiğini tespit ederek kanala ağır idari para cezası uyguladı.

RTÜK ayrıca, izleme uzmanlarının deprem yayınlarına ilişkin raporlarını da ele aldı. Elazığ'da yaşanan depreme ilişkin halkı sorumlu yayıncılık anlayışıyla bilgilendirmekten ziyade izleyicilerde korku, panik, endişe ve karamsarlık duyguları oluşturacak nitelikte yayın yaptığı gerekçesiyle de 5 kanala para cezası uygulandı.

Yorumlar

İbrahim Bu memleket te siyasetçi dedigine bugüne kadar gelmiş yemiş gitmiş yemiş Üretmek fabrikalar kurmak yok Gübreyi elektriği suyu 15 günde bir zamlayıp zamlayıp çiftçini bitirir fabkaları satıp üretimi bitirir Devlete paramı lazım çok basit yapıştır vergiyi ödemek vermek zorunda zaten millet Heeee bunu sakın ha dilegetirme Türük sokulur araya hemen cezayı yersin AKP yi översen yolsuzluklarını halçksızlıklarını görmezden gelirsen Tamamdır senden iyisi yok
TÜRK Biz millet olarak ülke olarak bu ve bunun gibi Şeref yoksunu insanları dahi aramızda barındırıyoruz başka ülkede olsalar yeminle vatan hainliğinden vatandaşlıktan çıkartılırlar