Eskişehir'de suya yüzde 60 zam

Uzun yıllardır CHP tarafından yönetilen Eskişehir'de şebeke suyuna yüzde 60 oranında zam yapılması kararı alındı.

Google Haberlere Abone ol

Eskişehir'de suya yüzde 60 oranında zam yapılması kararı alındı. Karar, AK Partili Meclisi üyelerinin tepkisini çekti. AK Parti adına konuşan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Sarıcakaya Belediye Başkanı Hüseyin Çam, zam oranı için "tüm zamanların rekoru" dedi.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin son toplantısında alınan kararla suya zam yapıldı. Zam kararının alındığı toplantıya Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'in mazeret bildirerek katılmadı.

Eskişehir Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğünün 2020-2024 yıllarına ait stratejik planı, 2020-2024 yıllarına ait yatırım programı, 2020 yılı yatırım programı, 2020 yılı performans programı ve 2020 ve izleyen iki yılın bütçesinin görüşüldüğü toplantıda suya rekor olarak tanımlanan bir oranda zam yapılması kararı alındı.

Suya yapılan zamma tepki gösteren AK Partili Meclisi Üyesi Çam, "Bu durum da bütçenin geleceğe yönelik yatırım yerine şekli bir bütçe olmaktan ileri gidemeyeceğini göstermektedir. Kurum bu haliyle bütün ümidini kullanma suyuna yapılacak zamma bağlamış durumda. Bu gün metreküpü 2,75 TL olan suyun fiyatı 4,85 TL'ye yükseltilmek istenmektedir. Her halde yapılan bu zam oranı tüm zamanların rekoru olacaktır. Tabi tüketici suyu 4,85 TL'ye değil, buna yüzde 8 KDV ve 0,39 TL ÇTV eklenince yeni fiyat 5,63 TL olacaktır. Şu anda yeniden değerleme oranı 16,97 TL iken kullanma suyuna yüzde 100'lere yaklaşan oranda zam yapılmaktadır. Bu durum insaf ölçüsüne uymamaktadır" dedi.

Yorumlar