Erdoğan 'Şan Olsun Ukrayna'ya' dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna'da düzenlenen tören esnasında, "Şan Olsun Ukrayna"ya" anlamına gelen, "Slava Ukraine!" ifadesini kullandı. Erdoğan'ın bu ifadesi Rus basınında rahatsızlıklara neden oldu.

Google Haberlere Abone ol

Türkiye ile Rusya arasında İdlib konusundaki anlaşmazlık nedeniyle yaşanan soğukluk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ukrayna hamlesiyle bir kez daha kendini gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna ziyareti sırasında Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy tarafından Kiev'de resmi törenle karşılanırken tören kıtasını "Slava Ukraine!" (Şan olsun Ukrayna'ya) sözleriyle selamlaması Rus basınında büyük yankı uyandırdı.

Erdoğan'ın verdiği selamın, 2018 yılında dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko tarafından resmileştirildiği ve aynı zamanda Rusya karşıtı propagandalarda kullanıldığına da dikkat çekilerek, Erdoğan'ın verdiği selamın Rusya'ya mesaj anlamına geldiği yorumları yapıldı.

Rus basınında yer alan haberlerde, Erdoğan'ın selamının yanı sıra Suriye'de yaşanan gerginlikler üzerine Ukrayna'yı ziyaret etmesi ve Kırım Tatarlarının durumu ile ilgili değerlendirmede bulunmasına tepki gösterildi.

Yorumlar

mukabele yapmış rusya esede aslanım derse bu da normal.