Erdoğan, Özkök ve Çandar'ı da affetti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davalarından feragat ettiği Ertuğrul Özkök ile Cengiz Çandar beraat etti

Google Haberlere Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine hakaret edenlere yönelik af kararı uygulanmaya başladı. Erdoğan'ın affettikleri arasında Yazarlar Ertuğrul Özkök ile Cengiz Çandar da bulunuyor. Her iki isim de bugün yargılandıkları davadan kurtuldu.

Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmalara, tutuksuz sanık Ertuğrul Özkök'ün avukatı Eren Mustafa Şener katıldı. Hakim Aşkın Kocamanoğlu, katılan Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatının her 2 davadan feragat ettiğine dair dilekçe sunduğunu söyledi.

Sanık Özkök'ün avukatı Şener son savunmasında, ''15 Temmuz sonrası yaşanan toplumsal uzlaşı sonucunda Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından mahkemeye sunulan şikayetten vazgeçme iradesi karşısında mahkemeden beraat kararı vermesini saygıyla talep ederiz.'' dedi.
Mahkeme, Ertuğrul Öztürk'ün "eylemlerin kanunda suç olarak tanımlanmaması" nedeniyle her 2 davadan ayrı ayrı beraatına karar verdi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamelerde, Özkök'ün Hürriyet gazetesinde 22 Ekim ve 3 Eylül 2015'teki yazılarında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği belirtilmişti.
İddianamelerde, Özkök'ün, "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan iki kez 1 yıl 4 aydan 5 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

Cengiz Çandar da Erdoğan'a yaptığı hakaretler nedeniyle yargılandığı davada, Erdoğan'ın davadan vazgeçmesi üzerine beraat etti. 

Yorumlar