Erdoğan bir kez daha yeniledi: Rus işgali tanınmayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Kırım konusundaki hassasiyetini bir kez daha dillendirdi. Rusya'nın Kırım'ı yasalara aykırı bir şekilde ilhak etmesiyle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kırım'ın yasa dışı ilhakını tanımadığımızı, tanımayacağımızı vurguladık." dedi.

Google Haberlere Abone ol
Erdoğan bir kez  daha yeniledi: Rus işgali tanınmayacak

Türkiye'nin Kırım konusundaki hassasiyeti bir kez daha yenilendi. Rusya'nın işgal ettiği Kırım topraklarındaki varlığını tanımayan Türkiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan aracılığıyla bir kez da bu hassasiyetini dillendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, işgali kesinlikle tanamayacaklarını ifade etti.

Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Yedinci Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ortak açıklama yaptı.Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile 10-11 Kasım'da yüzyüze görüşeceklerini açıkladı. (Trump ile yaptığı telefon görüşmesi) Malum finans meselesi ile alakalı Halk Bankası'na yönelik adımlardı. Bu konuları kendisiyle görüştük. Bu konularla ilgili de 'İlgili bakan arkadaşlarıma hemen talimatı vereceğim' dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

 "İlişkilerimizi güçlendirmeye devam edeceğiz."

"Ukrayna'dan ülkemize gelen turist sayısı 2018 yılında 1 milyonu aşmıştır."

"Ticaret hacmimiz 10 milyar doları yakalayacak."

"Şirketlerimiz ortak projelere imza atar hale geldiler."

"Kırım'ın yasa dışı ilhakını tanımadığımızı, tanımayacağımızı vurguladık."

"Ülkemiz, Ukrayna'daki reform sürecini gönülden desteklemektedir. Reformların başarıya ulaşması, tüm bölgenin yararına olacaktır."

"Ukrayna'nın doğusundaki çatışmaların da bir an evvel barışçıl ve diplomatik yöntemlerle çözüme kavuşmasını temenni ediyoruz."

"İkili ve heyetler arası görüşmelerimizde bölgesel sorunları da ele alma fırsatımız oldu. Bu vesileyle Ukrayna'nın egemenliğinin, toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin korunmasına dair tutumu güçlü bir şekilde yineledik" 

"15 Temmuz'un ardından Ukrayna makamları, dostluğumuzun gereğini yaparak desteklerini göstermişlerdir Önümüzdeki dönemde de Ukrayna'daki FETÖ varlığının tümüyle ortadan kaldırılması için iş birliğimizin devam edeceğine inanıyorum"

Yorumlar