Diyanet karar aldı, camilerden kaldırılacak

Hemen hemen her cami ve mescitte görülen yaşlı vatandaşlar ve diz ağrıları olanlar için yerleştirilen sandalye ve tabureler kaldırılacak. Konuyla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan açıklama yapıldı.

Google Haberlere Abone ol
Diyanet karar aldı, camilerden kaldırılacak

Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu, camilerde ve mescitlerde dizleri ağrıdığı veya yaşlı olduğu gerekçesiyle tabure ve sandalye üzerinde namaz kılan vatandaşların durumunu yeniden değerlendirdi.

"CEMAAT RUHUNU BOZUYOR"

Din İşleri Yüksek Kurulu'nda yapılan değerlendirmelerin ardından alınan kararlar 81 il valiliği ve il müftülüğüne gönderildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 81 ile gönderilen yazılı metinle cami ve mescitlerde, tabure ve sandalye üzerinde namaz kılma eyleminin uygun olmayan görüntüleri ortaya çıkardığı vurgulandı.

Cami adabını ve cemaat ruhunu bozduğu belirtilen tabure ve sandalye uygulamasının cemaat içinde huzursuzluğa sebep olduğu gerekçesiyle kaldırıldığı belirtildi.

Cami içinde yaşlı ve hastaların namaz kılması için konulan sabit oturaklar ve müteşekkil müstakil mekanların oluşturulmasının cami doku ve kültürüyle bağdaşmadığının altı çizilen yazıda sağlık problemleri gerekçesiyle normal şekilde namaz kılamayan vatandaşlar için de öneriler yapıldı.

YAŞLI VE HASTALAR İÇİN NAMAZ ÖNERİSİ

Din İşleri Yüksek Kurulu'nun toplanması ile varılan görüş birliğinde yer alan ifadeler vaaz ve hutbeyle duyurulacak.

Başkanlık tarafından duyurulan yeni kararlar ise şu şekilde:

"Namazı normal şekli ile ayakta kılmaya gücü yetmeyen kimse için asıl olan namazı oturarak kılmaktır. Böyle kişilerin namazını kendi durumlarına göre diz çökerek veya bağdaş kurarak yahut ayaklarını yana ya da kıbleye doğru uzatarak kılmaları uygun görülmüştür. Ayakta durabilen ve yere oturabildiği halde secde edemeyen kimselerin namaza ayakta başlamaları, rükûdan sonra yere oturarak secdeleri ima ile yapmaları, ayakta durabildiği halde oturduktan sonra ayağa kalkamayan kişilerin namaza ayakta başlamaları, secdeden sonra namazı oturarak tamamlamaları, namazı asli şekline uygun olarak kılmaya engel olmayacak hafif bedeni rahatsızlıkların bu konuda meşru mazeret olarak görülmemesi, dini açıdan zorunlu ve meşru bir sebep bulunmadıkça namaz kılmak amacı ile camilerde sıralar halinde sabit oturakların yapılmasının, cami doku ve kültürüyle bağdaşmadığı, bu sebeple hastalık ve özürlülük gibi herhangi bir rahatsızlığı bulunan kimselerin, zorunlu olmadıkça namazlarını sandalyede değil, yere oturarak kılmalarının uygun görülmüştür."

SABİT OTURAKLAR KALDIRILACAK

İma ile namaz kılanlar için daha önceki talimat uyarınca yer ayrılması uygulamasından vazgeçildiği belirtilen açıklamada cami içinde sabit oturakların konulması için yer ayrılmayacağı belirtildi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından illere gönderilen açıklamada, "Cami ve mescitlerde ima ile namaz kılanlar için hazırlanan sabit oturaklar kaldırılacaktır. Camilerde ihtiyaç olması halinde sadece katlanabilir tabure kullanılabilecektir. Hiçbir şekilde oturması mümkün olmayacak tarzda mazereti olanlar katlanabilir taburesini alıp safların arasına girerek namazlarını kılacaklardır. Cami görevlileri tarafından engelli, yaşlı ve mazeret sahibi olan vatandaşlarımızın namazlarını oturarak veya tabure üzerinde nasıl kılacakları hususu titizlikle anlatılacaktır" ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar