Cesur Çelik

Cesur Çelik

Depreme karşı neler yapılabilir?

Aynı anda 3-4-5-6-7-8 kenti birden vuran bir deprem gerçekleşti. Maalesef değil resmi ekiplerin, gönüllü ekiplerin bile ulaşamadığı binlerce göçük var. Ve bunun çözümü sadece dev bir "Gönüllü Sivil Toplum Ordusu"yla olabilir.

Bu bir kere daha değil, çok kere daha bir çok noktada aynı anda başımıza gelecek

Tahminen 3,5 milyon kişilik bir kurtarma ekibi ordusu lazım. Dünyada böyle bir şey yok tabi.

1-) Çözüm depreme dayanıklı binalar inşa etmek, uygun olmayanları yıkmanın yanı sıra bu orduyu kurmak olmalı.

Peki bu nasıl olacak?

- STK'lar sayesinde. Belli yaş aralığındaki üyelerine STK'lar

2-) AFAD'ın onayladığı bir eğitim süreci başlatmalı ve eğitimini tamamlayana dereceli seritifikasını vermeli.

3-) Sertifika sahibi kişiler kayıt altına alınmalı. Afet durumunda lojistik koordinasyon bu kayıtlarla hızlı bir iekilde önceden planlanlandığı için ama doğrudan ama alternatif güzergahlarla gerçekleştirilir.

4-) Bakanlıklar ise bu arka planda her daim hazırda bekleyecek STK ordusunu çeşitli proje ücretleriyle desteklemeli.

5- Gençler ve belli yaş grupları teşvik edilmeli. Olay korku nedeniyle gerçekleşmemeli. Bir görev ve kahramanlık atmosferi yaratılmalı. En basit cankurtaran kursunda bile bu atmosfer var.

6-) Yukarıdaki maddelere bakıp eğitimsiz Mehmetçiğin sahaya sürülmesini düşünmeyin bile. Eğitimsiz kas gücü sadece iş işten geçtikten sonra enkaz ve cenazeleri kaldırmaya yarar!

TSK'nın arama kurtarma birimleri / taburları var ancak bunların sayısının milyonları bulması imkansız tabi.

Gerçeklere dönelim:

Benim aklıma başka bir yol gelmiyor. Aynı anda 3-4-5-6-7-8 kenti birden vuran bir deprem gerçekleşti.

Maalesef değil resmi ekiplerin, gönüllü ekiplerin bile ulaşamadığı binlerce göçük var. Ve bunun çözümü sadece dev bir "Gönüllü Sivil Toplum Ordusu"yla olabilir.

Öte yandan: İstanbul'da hala beton binalar inşa ediliyor. Ve bu binaların çok çok azı modern stress/esneme sistemlerine sahip.

Bir başka deyişle: İstanbulda uzun bir fay kırığı olduğunda yahut 7,5 ve üzeri bir deprem olduğunda 3.5 milyon kişilik bir kurtarma ordusu şehrin çeyreğine bile yeterli olmayacaktır.

Maalesef acı gerçek bu.

Ve 6 Şubat Kahramanmaraş depreminden alacağımız ders çok. Bu mesajı ve benzer mesajları yayalım ki birileri görüp daha iyisinin ve daha doğrusunun gerçekleşmesine sebep olsun.

Diğer Yazıları

Yorumlar