Dedi kimin? Dedi uygulaması sahibi kimdir?

Dedi kimin sahibi kimdir soruları WhatsApp uygulamasına alternatif olarak sunulan programlardan biri olunca gündem olmaya başladı.

Google Haberlere Abone ol

Dedi kimin sorusu veya Dedi Uygulaması Kimin sorusunu soranlardan biri de sizseniz muhtemelen WhatsApp ile her türlüğü bağınızı kesmek üzeresinizdir. WhatsApp'ın tepki çeken "gizlilik sözleşmesi kararı" yani özel bilgileri Facebook ile paylaşma kararı sonrasında başlayan arayışlarda önümüze çıkan mesajlaşma uygulamalarından biri de "Dedi" oldu. Peki, Dedi uygulaması kimin? Dedi sahibi kimdir yerli mi, güvenilir mi? İşte Dedi hakkında merak edilen sorulardan bazıları: 

Bilgi Teknolojileri ve İnternet Güvenliği Derneği (BTİDER) tarafından geliştirilen yerli uygulama Dedi de kullanıcılarına ücretsiz olarak mesajlaşma, sesli ve görüntülü arama gibi birçok hizmet sunuyor. Tüm sesli ve görüntülü aramaların, dosya paylaşımlarının üst düzey güvenlik protokolleriyle uçtan uca şifrelendiği uygulama da son günlerde uygulama mağazalarında en çok indirilen uygulamalar arasına girdi. Açık kaynaklı bir yazılım üzerine temellendirilen Dedi'nin kaynakları herkes tarafından incelenebiliyor.

HAVELSAN tarafından geliştirilen dünyanın ilk ve tek beyaz kutu kriptografisine sahip güvenli iletişim ve anlık mesajlaşma programı HAVELSAN ileti de Türkiye'de önemli kurum ve kuruluşlar tarafından kullanılmaya başlandı.

Kurumsal kullanımlar için tasarlanan HAVELSAN ileti ürünü ile kurumların personeli kendi aralarında mesajlaşabilirken, güvenli sesli ve görüntülü görüşme gerçekleştirebiliyor, medya, doküman ve lokasyon paylaşabiliyor ve kurumsal gruplar aracılığıyla toplu görüşmeler yapabiliyor.

İlk olarak HAVELSAN bünyesinde çalışanlar tarafından kullanılmaya başlanan ileti, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı ve Rekabet Kurumu personelinin de kullanımına sunuldu.

Uzmanlar, yerli alternatiflerin, verilerini Türkiye'de tutması nedeniyle diğer uygulamalara göre daha güvenilir olduğunu belirtiyor.

Dedi uygulaması kimin sorusunun direkt cevabı özetle: Dedi yerli BİTDER tarafından geliştirildi, sahibi de BİTDER'dir. 

 

Yorumlar