Cumhuriyet Gazetesi kimindir, sahibi kimdir?

Türkiye'nin en eski gazetelerinden biri olan Cumhuriyet Gazetesi, vatandaşlar tarafından sıkça araştırılıyor. Yaptığı tartışmalı haberlerle sürekli gündeme gelen gazetenin sahipleri merak ediliyor. Peki Cumhuriyet Gazetesinin sahibi kimdir, Cumhuriyet gazetesi kimindir?

Google Haberlere Abone ol

Cumhuriyet gazetesi kimin, sorusu son zamanlarda sıkça sorulan sorulardan biridir. Türkiye'nin en köklü gazetelerinden biri olma özelliğini taşıyan Cumhuriyet Gazetesi ile ilgili sıkça araştırmalar yapılıyor. Özelliklede yaptığı yayınlarla gündemde kalmayı başaran Cumhuriyet Gazetesi, dikkatleri üzerin çekiyor. Peki Cumhuriyet Gazetesinin sahibi kimdir, Cumhuriyet gazetesi kimindir, ne zaman kuruldu?

Cumhuriyet Gazetesi 7 Mayıs 1924 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk'ün teşvikiyle Yunus Nadi tarafından kuruldu.

Cumhuriyet Gazetesi, tiraj bakımından gerilerde olsada sadık bir okuyucu kitlesine sahiptir.

Gazete, herhangi bir şirket veya şahsa ait olmamakla birlikte hisseleri Cumhuriyet Vakfı’na aittir.

1924 yılında kurulan gazetesinin isim babası Mustafa Kemal Atatürk’tür. 7 Mayıs 1924 yılında Yunus Nadi (Abalıoğlu), Nebizâde Hamdi ve Zekeriya Sertel ile birlikte günümüzde Pembe Konak adıyla anılan eski İttihat ve Terakki Fırkası Genel Merkez binasında kurdu Cumhuriyet gazetesini resmen kurdu. Ve gazeteyi yönetmesi için başına Zekeriya Sertel’i getirdi. 

Derin bir tarihe sahip olan Cumhuriyet gazetesi her hangi bir holdinge bağlı değildir.

Cumhuriyet gazetesinin sahibi konumunda Cumhuriyet Vakfı bulunmaktadır.

Vakfın başkanlığını ise Alev Coşkun yürütmektedir, Haber Koordinatörü Aykut Küçükkaya yeni Genel Yayın Yönetmeni oldu.

Öte yandan Cumhuriyet gazetesinin dijital yayını olan Cumhuriyet haber sitesi ise Yenigün Haber Ajansı Basın ve Yayıncılık A.Ş. bünyesinde faaliyet yürütmektedir.

Haber sitesinin genel yayın yönetmenliğini Cüneyt Muharremoğlu yürütmektedir.

 

Kaynak: Son Haberler

Yorumlar