Sözcü Gazetesi kimindir, sahibi kimdir?

Sözcü gazetesi kimin sorusu, yaptığı son yayınlarla birlikte bir kez daha gündem olmasına neden oldu.

Google Haberlere Abone ol

Yaptığı son yayınlarla bir kez daha gündeme gelirken, gazete hakkında Sözcü Gazetesi kimin, gazetenin sahibi kimdir soruları da sorulmaya başladı. İşte Sözcü gazetesinin sahibi hakkında merak edilenler sorulardan bazıları:

Sözcü, 27 Haziran 2007 tarihinde İstanbul'da kuruldu. Gazete kurulduğu ilk gün AK Parti hükümetine muhalefet etmek amacıyla kurulduğu görünümü verdiği için hala da aynı kimlikle biliniyor. Haziran 2007'de, daha önceden Doğan Yayın Holding bünyesinde yayın yapan Gözcü gazetesinin Nisan 2007'de kapanmasından sonra, isim haklarının alınmasıyla yayına başladı.

Genel yayın yönetmenliğini Metin Yılmaz'ın yaptığı gazetenin sahibi resmiyette Burak Akbay isimli iş adamı olarak görünüyor. 

2007 yılında yayına başlayan Sözcü gazetesi ilk çıktığı günlerde 60 bin tirajı vardı. Türkiye'nin en yüksek tiraja sahip 4. gazetesi olmuştur.

8 Mayıs 2016 tarihi itibarı ile, günlük ortalama 288.649 adet tirajı ile Hürriyet, Sabah ve Posta gazetelerinin ardından en çok tiraj yapan dördüncü gazetedir.

SÖZCÜ GAZETESİNİN SAHİBİ BURAK AKBAY KİMDİR?

Burak Akbay, 1971 yılında İstanbul’da doğdu.

Türkiye’deki eğitimine Maçka Ilkokulu’nda başlayıp, ardından Özel Dost Lisesi’nde okudu. Liseyi bitirdikten sonra üniversite eğitimini, İngilizce ve Fransızca olarak, Pazarlama ve İdari işletme üzerine İsviçre’de, American College of Switzerland'da tamamladı.

Üniversite eğitiminin ardından İstanbul’a döndü. İş hayatına İstanbul’da kurduğu ilk matbaa ile Türk ve yabancı uyruklu farklı gazetelerin baskıları ile başladı. Daha sonraki yıllarda “Fotogol” adlı bir spor gazetesi ile yayıncılık hayatına girdi. 27 Haziran 2007 tarihinde de Sözcü gazetesini kurmuştur.

2013 yılında Almanya'nın önemli gazetelerinden Frankfurter Rundschau'ya talip olmuştur. Talip olduğu gazetenin önemi İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Almanya'da yayımlanmaya başlayan ikinci gazete olmasından kaynaklanmaktadır.

İlk sayısını 27 Haziran 2007 tarihinde çıkardığı sahibi olduğu Sözcü Gazetesinde; Metin Yılmaz genel yayın yönetmenliği görevinde bulunurken, yazar kadrosunda Bekir Coşkun, Emin Çölaşan, Uğur Dündar, Rahmi Turan, Yılmaz Özdil, Necati Doğru, Soner Yalçın, Oray Eğin, gibi deneyimli isimler vardır.

Sahibi olduğu medya kuruluşları arasında “Sözcü” Gazetesi, 5 Şubat 2007tarihinde yayın hayatına başlayan spor gazetesi “Fotogol”, 9 Haziran 2012tarihinde yayımlanmaya başlayan bir spor gazetesi olan “AMK”, ve 29 Kasım 2014 tarihinde yayın hayatına başlayan “Korkusuz” adlı gazete, mizah dergisi olarak 1989 yılında satın alınan “Gırgır” dergisi vardır.

2015 yılından itibaren Sözcü Gazetesi ile birlikte cumartesi günleri ücretsiz olarak yanında “Gırgır” dergisi vermektedir. 17 Şubat 2017 tarihinde Gırgır” dergisinin yayımına son verdi.

Burak Akbay, Zeynep Akbay ile evlidir.

Burak Akbay 19 Mayıs 2017 tarihi itibariyle FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınma kararı çıkartıldı. Burak Akbay Londra'da yaşamaktadır.

AYASOFYA MANŞETİYLE GÜNDEMDE

Gazete son günlerde Ayasofya Camii'nin yeniden ibadete açılması haberini, "2020 yılının felaketleri" arasında saydığı için tepkilerin odağında bulunuyor.

Yorumlar

Filiz Merhaba muge hanim sizi severek izliyorum Ancak isten gelince oradaki 3 tane hocalarima selam Bende sizden o guzel c icilerinizden istiyorum kizima ve bana Başarilarinizin devamini diliyorum 4+4 lük insansiniz vallahi laflari tak diyerek oturtuyorsunuz sizi cooook beyeniyorummm Agir başli insansiniz. Saygilar Siyah Beyazin hastasiyim