Çığlık atan mumyanın 3 bin yıllık gizemi çözüldü

Mısır'da bulunan ve yüzündeki acı ifadesi nedeniyle "Çığlık atan mumya" olarak nam salan prensesin kalp krizi nedeniyle öldüğü ortaya çıktı. Prenses öldükten saatler sonra bulunduğu için yüzündeki bu ifadeye mumyalama işlemi sırasında müdahale edilemedi.

Çığlık atan mumyanın 3 bin yıllık gizemi çözüldü - Sayfa 1

Mısır'da arkeologlar ve radyologlar tarafından yürütülen araştırma sonunda, 'çığlık atan mumya' olarak bilinen Mısırlı prensesin 3 bin yıl önce kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdiği belirlendi. Prensesin damar sertleşmesi ve koroner kalp hastalığından mustarip olduğu ve bunun sonucunda ani bir şekilde yaşamını yitirdiği belirtildi.

Çığlık atan mumyanın 3 bin yıllık gizemi çözüldü - Sayfa 2

Mısır bilimci Doktor Zahi Hawass, bulgularını şöyle açıkladı; "Çığlık atan kadının cansız bedeninin saatler sonrasına kadar keşfedilmemiş olabileceğini varsayıyoruz, bu da ölüm katılaşmasını sağlamaya yetecek bir süre.

Çığlık atan mumyanın 3 bin yıllık gizemi çözüldü - Sayfa 3

Mumyalama işlemini yapanların, kadının büzülmüş bedenini çürümeden ya da gevşemeden önce mumyaladığını düşünüyoruz. Bu nedenle kadının ağzını kapalı tutamadılar ya da bedenine yatış pozisyonu veremediler, ki bu diğer mumyalarla karşılaştırıldığında alışılmadık bir durum. Böylece ölüm anındaki yüz ifadesi ve duruşu korunmuş oldu."

Çığlık atan mumyanın 3 bin yıllık gizemi çözüldü - Sayfa 4

Yüzündeki acı dolu ifade nedeniyle 'çığlık atan mumya' olarak adlandırılan mumya, 1881'de Luksor'da bir kraliyet mezarlığında bulunmuştu. Mumya, bacakları bükülmüş ve çaprazlanmış, başı hafif eğik ve ağzı açık bir halde keşfedilmişti.