CHP'nin emekli generallere cevabı merak ediliyordu, şaşırtmadı

Emekli generallerin organize şekilde Kanal İstanbul ve 'Montrö Sözleşmesi' bahanesiyle yayınladıkları skandal bildiriye CHP'nin ne cevap vereceği merak ediliyordu.

Google Haberlere Abone ol
CHP'nin emekli generaller tepkisi şaşırtmadı

Gündemdeki bazı konuları bahane ederek orgnanize şekilde bildiri yayınlayan 103 emekli generale her kesimden tepkiler yükselirken, ne diyeceği merakla beklenen CHP'den ise şaşırtmayan bir tepki geldi. CHP, açıklamayı "düşünce özgürlüğü" olarak tanımladı.

Basın Sözcüsü Faik Öztrak'tan geldi. Öztrak, "Türkiye'de düşüncesini açıklayan herkese darbeci damgası vurursanız o zaman nerede kaldı demokrasi, nerede kaldı düşünce özgürlüğü? Baktığınız zaman o metnin içinde ben bir darbe tetikçiliği görmedim" dedi.

Gece yarısı 103 amiralin imzasıyla yayınlanan Montrö Boğazlar Sözleşmesi'yle ilgili bildiri Ankara'yı karıştırdı. Aralarında Türker Ertürk, Deniz Cora'nın da bulunduğu 103 emekli amiralin imzasıyla yayınlanan bildiride "Türk Milleti'nin bağrından çıkan şanlı bir geçmişe sahip Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personelinin Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda yetiştirilmesi elzemdir" ifadeleri dikkat çekti.

Emekli amirallerin açıklaması sonrası hükümet kanadından arka arkaya tepkiler gelirken Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da '103 amiralden Montrö bildirisi' başlığı altında yayınlanan bildiriyle ilgili re'sen soruşturma başlattı.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak ise soruşturmaya ve bildiriye gelen tepkilere ilişkin açıklamalarda bulundu. İşte Öztrak'ın o açıklamaları;

"Türkiye'de düşüncesini açıklayan herkese darbeci damgası vurursanız o zaman nerede kaldı demokrasi, nerede kaldı düşünce özgürlüğü?

Türkiye'nin gündeminin bu olmaması lazım. Hem ekonomik olarak hem de pandemi açısından çok kötü günlerden geçiyoruz. AK Partinin bunun üstünü örtmek için buradan darbe çıkartmasını anlayamıyorum. İnsanlar Montrö'yle ilgili fikirlerini açıklamışlar. Baktığınız zaman o metnin içinde ben bir darbe tetikçiliği görmedim.

20 Temmuz sivil darbecileri her yerden kendilerine karşı bir darbe teşebbüsü, darbe senaryosu çıkartıp millete karşı mağdura yatmaya çalışıyorlar. Milleti o kadar mağdur ettiler ki artık ne kadar mağdura yatsalar kurtaramazlar. "

CHP'li gazetecilerden Barış Yarkadaş'ın da emekli generalleri savunan Twitter mesajı attığı görüldü.

Yarkadaşın mesajına gelen 18 bin beğeni ise dikkatlerden kaçmadı.

CHP'li bir başka gazeteci olan Sedef Kabaş da aynı şekilde emekli amiralleri savunan isimler arasında yer aldı. Kabaş'ın Twitter'da kimler tarafından açıldığı belli olmayan "AmirallerimizOnurumuzdur" etiketini de sahiplendiği görüldü.

 

 

LİSTEDE PKK'YA OLUMLU BAKAN EMEKLİ GENERAL DE VAR

Yorumlar

mete yılardır terorün biymedigi kadar varmış