CHP ve İyi Parti sokağa çıkma yasağı istiyor

Sokağa çıkma yasağı tartışmaları devam ederken iki muhalefet partisinden "yasak gelmeli" yönünde çağrılar yapıldı. CHP ve İyi Parti sözcüleri yasağın bir an önce ilan edilmesinden yana olduğunu açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

Türkiye Covid-19 salgınıyla topyekün mücadele ederken sokağa çıkma yasağının ilan edilip edilmeyeceği konusu hala tartışılıyor. Hükümet bu konuda vatandaşın kendi kendini izole etmesinden ve zor kullanmamaktan yana tavır sergiliyor. Ancak muhalefet partileri ise sokağa çıkma yasağının bir an önce ilan edilmesinden yana olduğun açıkladı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Meclis’te yaptığı açıklamada, Bilim Kurulu’nun salgını önlemek için sokağa çıkma yasağı istediğini, ancak hükümetin bunu kabul etmediğini iddia etti, “Tedbirler daha da artırılmalı, daha radikal tedbirler alınmalı, sokağa çıkmaya sınırlama getirilmeli” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun sokağa çıkma yasağı önerdiği ama kabul edilmediği iddiasını hatırlatarak bu iddianın doğru olup olmadığını sordu.

Özkoç’a, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu’nun sokağa çıkma yasağı çağrısı ve CHP’nin bu konuda tutumu soruldu. “Açıklanan rakamların Türkiye’deki gerçek vaka sayısını bildirmediğini ileri süren Özkoç, test sayısı arttıkça vaka sayısının arttığına dikkat çekti. “Türkiye’nin birinci gündemi diğer ülkelerin yaptığı gibi bu hastalığa yakalanmamak için en sert önlemleri almaktır” diyen Özkoç şunları söyledi:

“Sokağa çıkmayın, memur görevde, işçi fabrikada, esnaf tezgahının başında… Bunlar ciddi değil. Yetki belediye başkanlarında değil illerle ilgili yetki valilerde. Türkiye Cumhuriyeti ile ilgili yetki iktidardadır. İktidar Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda ve dünyada yaşananları da göz önüne alarak bunu bir an önce düşünmeli ve gerçekleştirmelidir. Türkiye için 3 hafta, 4 hafta bunu telafi edebilmek mümkündür. Ama salgın önlenemez boyuta gelirse ve Türkiye ekonomik yönden alınmayan tedbirlerle eğer bir bilinmezliğe sürüklenirse o zaman ülkemiz için gerçekten düşündürücü bir dönem başlar. Bunun için sözlerinizin karşılığı olmalı. Evden çıkmayın diyorsanız evden çıkmayacakları yaşam güvencesini hem sağlık açısından hem de ekonomik açıdan karşılamalıyız.”

HÜKÜMET NE DÜŞÜNÜYOR?

Sokağa çıkma yasağı konusunda hükümetin ne düşündüğü de merak ediliyor. Şu ana kadar İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan farklı zamanlarda konuyla alakalı açıklamalar geldi. 

Açıklamalarda, sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinden ziyade, vatandaşın kendi kendini evinde izole etmesinden yana ifadeler kullanıldı.

Ancak son olarak İçişleri Bakanı Soylu tarafından yapılan açıklamada, vatandaşların bu şekilde davranması ve salgının önlenememesi halinde daha sert tedbirlerin alınacağını belirtilerek sokağa çıkma yasağı sinyali verilmişti.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINI DELEN YAŞLI AMCAYA POLİSTEN SAYGISIZLIK

 

Yorumlar