CHP-HDP ittifakına İyi Parti'den ilk yorum

CHP ile HDP arasında şu ana kadar kamuoyundan gizlenmeye çalışılan ittifak konusunda gelen itiraflar sonrasında CHP'nin müttefiği İyi Parti zor durumda kaldı. İyi Partili yöneticiler, HDP'nin açıklamalarından sonra CHP'ye, "HDP varsa biz yokuz" mesajları vermeye başladı.

Google Haberlere Abone ol

HDP Eş Başkanı Pervin Buldan'ın CHP ile aralarındaki ittifakı itiraf ederek önümüzdeki dönemlerde daha şeffaf ve açık bir ittifak çağrı yapması üzerine CHP'nin müttefiki İyi Parti kendi tabanına karşı zor durumda kaldı. HDP kanadından yapılan açıklamalardan sonra İyi Parti'nin nasıl bir tavır ortaya koyacağı merak ediliyordu. Şu ana kadar İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'den herhangi bir açıklama gelmezken, partinin sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu'ndan net olmayan mesajlar geldi. Ağıralioğlu, CHP ile HDP arasında açık bir ittifak yapılması halinde kendilerinin bu ittifakta olmayacağını söyledi. Ancak, CHP'nin böyle bir ittifakı açıkça dillendirmeyeceği şu ana kadar net bir şekilde ortaya konmuştu.

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, CNN TÜRK'teki Tarafsız Bölge programında Ahmet Hakan’ın konuğuydu. Ağıralioğlu'nun gündeminde HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın "şeffaf ittifak" çağrısı vardı. Ağıralioğlu, HDP ile yan yana gelmeyeceklerini söyledi.

Ağıralioğlu, "İttifakımızın içerisinde, oy pusulasında, bizimle HDP'nin aynı pusulada olmasına razı olmadık. Bu hassasiyet, hani 'HDP'yi şeytanlaştırmak' diye bir şey falan diyorlar... Bizim ki şu; terörle mesafe ayarlayamamaktan dolayı biz Türk siyasetinin burada enfekte olduğunu düşünüyoruz. " dedi.

Ağıralioğlu, HDP'ye çağrı yaparak, “Ömrünüzde bir kere siz PKK’ya katil dediniz mi mesela? Bu PKK’dan insan hakları havarisi çıkarma hevesinden kurtulabilirseniz, siyaset hepimize daha rahat bir zeminde konuşulabilme imkanı verecek. Yani siz 'Türkiye partisi' olmak istiyorsanız üstünüzdeki terör perdesinden kurtulun" dedi.

Ağıralioğlu şöyle konuştu: Bu siyasi süreç içerisinde, kendi siyasi koordinatlarını terörden ayırmadığı müddetçe, bizim ittifak birleşenleri arasında HDP'nin olması mümkün değildir. Biz böyle bir şeye razı değiliz hiçbir zaman. (Pervin Buldan'ın çağrısı gerçekleşirse...) O şuna bağlı; CHP evet derse... Biz, PKK ile mesafesini ayarlayamamış, 'PKK terör örgütüdür diyememiş' HDP'nin olduğu bir ittifak bileşeni değiliz, asla değiliz.

Yorumlar