Brent Petrol kimin, sahibi kimdir, brent petrol nedir?

Brent Petrol kimin, sahibi kimdir veya brent petrol nedir, hangi ülkenin ürünüdür, nereden çıkıyor?

Google Haberlere Abone ol
Brent Petrol kimin, sahibi kimdir?

Brent Petrol kimin, sahibi kimdir veya brent petrol nedir soruları akaryakıt fiyatlarının son günlerde hızlı bir şekilde iniş çıkışlar yaşamasıyla bazı vatandaşlar tarafından merakla soruluyor. 

Dünya petrol piyasalarına yön veren, bütün petrol fiyatlarının endekslendiği ve fiyatların belirlenmesinde baz alınan brent petrolün kime ait olduğu merak ediliyor. Peki, brent petrol kimin, prent petrol nedir, hangi ülkenin veya firmanındır?

Rusya tarafının Ukrayna'nın bazı bölgelerindeki askeri eylemlerini azaltacağını açıklaması sonrası Brent petrolün varili 104,28 dolara geriledi.

Brent Petrol kimin, sahibi kimdir, brent petrol nedir?
Brent Petrol kimin, sahibi kimdir, brent petrol nedir?

 

Dün günü 109,49 dolar seviyesinde tamamlayan Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 15.20 itibarıyla kapanışa göre yüzde 4,75 düşüşle 104,28 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü ham petrolün varili 100,86 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüşte, Rusya ve Ukrayna müzakere heyetlerinin İstanbul'da yapılan toplantısının "yapıcı" geçtiğine ilişkin haber akışı etkili oldu.

Görüşmelerine katılan Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Aleksandr Fomin, Kiev ve Çernigiv yönlerinde askeri eylemlerini azaltmaya karar verdiklerini açıkladı. Rusya-Ukrayna görüşmelerindeki bu olumlu gelişme fiyatların aşağı yönlü hareketini destekledi.

Brent Petrol kimin, sahibi kimdir, brent petrol nedir?
Brent Petrol kimin, sahibi kimdir, brent petrol nedir?

 

Öte yandan, Çin'de artan Kovid-19 vakaları karşısında hükümetin kapanma tedbirini devreye almasıyla dünyanın en büyük petrol tüketicilerinden olan ülkede talebin düşeceğine yönelik endişeler de fiyatları baskılayan başka bir unsur oldu.

Çin'in en büyük kenti Şangay'da iki aşama halinde beşer gün karantina uygulanmasına karar verilmişti. Kapanma tedbirlerinin başka bölgelere de genişletileceği beklentileri fiyatları daha da baskılıyor.

Öte yandan, piyasalar, perşembe günü gerçekleştirilecek 27'inci Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı Bakanlar Toplantısı'na odaklandı.

OPEC+ grubunun arz daralmasına karşın hızlı reaksiyon veremeyeceği ve mevcut üretim politikasına devam edeceği öngörülüyor.

Grup, petrol açığını kapatmak ve fiyatları düşürmek için küresel pazara daha fazla ham petrol pompalama yönündeki ana tüketici ülkelerin çağrılarına rağmen, bunlara olumlu yanıt vermiyor.

BRENT PETROL NEDİR, KİMİN?

Brent petrol, Kuzey Denizi'nden çıkarılan tatlı petrol türüdür. Dünya petrol piyasasına yön veren petrol çeşididir. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından "Brent Goose" ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Brent Petrol kimin, sahibi kimdir?
Brent Petrolün çıkarıldığı sahalar

 

Kıstas kabul edilen ham petrol türleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üzerinde işlem görmektedir.

WTI Orta Amerika'dan, Brent petrolü Kuzey Denizi‘nden, Umman petrolü ise Orta Doğu‘dan çıkarılan petrollere verilen isimdir.


 

Yorumlar