Bosna'dan gelen arama kurtarma köpeği Atos

Kahramanmaraş merkezli depremlerde arama kurtarma ekiplerine yardımcı olan Atos'un eğitmeni Almir Tabakovic: "Türkiye'deki arama kurtarma çalışmalarında her köpeğin faydası oldu. Sürekli çalışıyorduk. Köpeklerin yardımıyla da yüzde 100 sonuç alıyorduk. İşin en zor kısmı onlardaydı"

Google Haberlere Abone ol
Bosna'dan gelen arama kurtarma köpeği Atos

Bosna Hersek'ten gelen arama kurtarma köpeği Atos, "asrın felaketi" olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerde enkaz altındaki birçok kişiye ulaşılmasına yardımcı oldu.

Bosna Hersek'in orta kesimlerinde bulunan Zenica'daki arama kurtarma birliğinin parçası olan ve yaptıklarıyla Türk ve Boşnak halkının gönüllerini fetheden Atos'un yeteneklerini, eğitmeni Almir Tabakovic AA muhabirine anlattı.

Zenica'daki arama kurtarma birliğinde 2018'den bu yana görev alan Tabakovic, Atos ile Türkiye'deki deprem bölgesine gitmek için hemen harekete geçtiklerini, köpeğinin bölgede kahramanca bir iş çıkardığını söyledi.

Atos'u daha 3 aylıkken yanına aldığını anlatan Tabakovic, "Atos, şimdi 3 yaşında. Arkadaşımın hediyesiydi. Arama kurtarma köpeği olmasını istedim ve oldu da. Daha 4 aylıkken eğitimlere başladım. 10 aylık olana kadar sıkı bir eğitim uyguladım." dedi.

- "ATOS, ENKAZ ALTINDAKİ BİRÇOK KİŞİYE ULAŞTI"

Tabakovic, "Türkiye'nin yanı sıra birçok bölgede bulunduk. Köpeklerin dahil olabileceği tüm arama ve kurtarma çalışmalarına katıldık. Köpekler, bu tarz durumlarda inanılmaz yardımcı oluyor." diye konuştu.

Atos'un ilk önce koku alma üzerine eğitim gördüğünü söyleyen Tabakovic, "Kayıp bir kişi aranıyorsa köpeğe o kişinin ilgili eşyası koklatılır ve hayvan tam olarak o kokuyu bulmaya çalışır ancak Türkiye'deki durum çok farklıydı. Konumlama çalışması yapıldı." ifadelerini kullandı.

Tabakovic, Atos'un insan kokusu aldığı her enkazda birilerine ulaşıldığını belirterek, "Türkiye'deki arama kurtarma çalışmalarında her köpeğin faydası oldu. Sürekli çalışıyorduk. Köpeklerin yardımıyla da yüzde 100 sonuç alıyorduk. İşin en zor kısmı onlardaydı." dedi.

Atos'un da deprem bölgesinde zamanla yarışılan o durumu hissettiğini ifade eden Tabakovic, "Atos, enkaz altındaki birçok kişiye ulaştı. Gösterdiği her yerde mutlaka birisi vardı. Arama kurtarma köpeklerinin hata olasılığı oldukça düşüktür." diye konuştu.

- "İNSANLAR GELİP ÖZÇEKİM YAPMAK İSTİYOR"

Tabakovic, köpek eğitmenin oldukça zor bir iş olduğunu dile getirerek, "Eğitimin başarıya ulaşması için sabır ve emek lazım. Zamanının büyük bir çoğunluğunu köpekle geçirmek gerekir. Atos, ailemin bir parçası." dedi.

Türkiye'ye giden ekiplerin tümünün kahramanca işler çıkarttığını söyleyen Tabakovic, "Atos, en fazla 10 yaşına kadar bu işi yapabilir yani 7 yıl sonra emekliye ayrılacak. Son günlerde Atos'un ziyaretçisi arttı. İnsanlar gelip özçekim yapmak istiyor." ifadelerini kullandı.

Tabakovic, "Deprem haberini televizyonlardan öğrendik. Saha için hazır olduğumuzu düşündük ancak oraya vardığımızda her şey çok farklıydı. En iyi arama kurtarma ekiplerinin bile gördükleri karşısında hazırlıklı olabileceğini düşünmüyorum. Orada yaşadıklarım hafızama kazındı." diye konuştu.

Yorumlar