Bilim dünyası şaşkın: Vampir yarasalar gerçek oldu

Güney Amerika'da doğal yaşam alanları tahrip edilen yarasaların önce büyük kuşların kanlarıyla ardındanda insan kanıyla beslenmeye başladıkları ortaya çıktı. Bilim adamları, inceledikleri üç yarasada insan DNA'sına rastladı. Peru'da geçen yıl 12 çocuk yarasa saldırısından hayatını kaybetmişti.

Google Haberlere Abone ol
Bilim dünyası şaşkın: Vampir yarasalar gerçek oldu

Sonhaberler | Haber Merkezi 

Filmlere konu olan "vampir yarasalar" efsanesi Güney Amerika'da gerçekleşmeye başladı. Bilim adamlarının son araştırmalarından çarpıcı sonuçlar ortay çıktı. Hayat alanları insanlar tarafından tahrip edilen yarasaların önce büyük kuşların kanlarıyla beslendiklerini tespit etti; ardından ise yarasaların üçünde insan DNA'sına rastlandı. Sonuçları New Scientist dergisinde yayınlanan araştırmayla ilgili konuşan Breziya’nın Recife kentindeki Pernambuco Federal Üniversite’sinden Enrico Bernard, ekibiyle birlikte ülkenin kuzeydoğusundaki Catimbau Ulusal Park’ında yaşayan bir kıllı bacaklı vampir yarasa (D.ecaudata) kolonisinden 70 dışkı örneğini incelediklerinde dışkılarda insan kanına rastladıklarını anlattı.

15 dışkı örneğinden 3’ünde insan kanında bulunan DNA’lara ratladıklarını belirten Bernard “Oldukça şaşırdık. Bu türler memelilerin kanını emmek üzere uyum sağlamadı” dedi. Geceleri avlanan yarasalar genellikle tek bir hayvandan bir kaşık dolusu kan emiyor. Yarasalar kuşların kanının temel bileşeni olan yağları işlemek üzere gelişmiş canlılar. İnsanların da arasında olduğu memelilerin kanları ise buna karşın daha yoğun ve yüksek protein içeriyor. Daha önce yapılan araştırmalar çevrede sadece keçi ve domuz gibi memelilerin bulunduğu ortamda bile yarasaların bu canlıların kanlarını içmeyip açlıktan öldüğünü göstermişti.

İnsanların vampir yarasaların doğal ortamına verdiği zararlar bu tercihi değiştirmiş olabilir. Zira, Catimbau Ulusal Parkı’nda birkaç aile ikamet ediyor ayrıca vampir yarasaların olağan avları olan guan ve tinamu gibi kuşlar ormanların tahrip edilmesi ve avlanma sonucu yavaşça yok oluyor. Bernard ve ekibi dışkı örneklerinde çevredeki çiftliklerde yaşayan tavukların kanına da rastladı. Bernard “Vampir yarasalar çevreye uyum sağlıyor ve yeni kaynaklardan yararlanıyor” dedi. Daha önce diğer yarasa türlerinin vahşi domuzların kanı ile beslenmeye başladığı ortaya çıkarılmıştı. Ekibiyle birlikte çevredeki evlerde yaşayan insanları incelemeye başladıklarını aktaran Bernard “Bu kişilerin ne kadar sıklıkla, ne zaman ve ne şekilde ısırıldıklarını bulmak istiyoruz” dedi.

Yorumlar