Bilim adamları: Maskenin türü hiçbir şekilde fark etmiyor

Bilim adamları hangi tür maskelerin koronavirüsü önlemede daha iyi olduğuna yönelik bir araştırma yaptı. Yapılan araştırmada bütün maske türlerinin virüsün yayılma hızını yüzde 75 oranında düşürdüğü görüldü.

Google Haberlere Abone ol
Maskenin türü ne olursa olsun fark etmez

Hong Kong'daki araştırmacılar, yeni tip corona virüsün (Covid-19) hamsterlar arasındaki yayılımını analiz etti. Hayvanların kafesleri maske malzemesi ile örtüldüğünde virüs aktarımının oldukça düştüğü görüldü. Bilim insanları, araştırmanın sonuçlarından yola çıkarak yüz maskelerinin Covid-19’a karşı çok etkili olduğunu ve virüs yayılımın yüzde 75’e kadar düşebileceğini söyledi.

Hong Kong Üniversitesi’nden bilim insanları maskelerin Covid-19’a karşı koruyuculuğunu analiz etmek için ilginç bir deney yaptı. 

Araştırmacılar yarısı Covid-19’la enfekte olan diğer yarısı ise sağlıklı bir grup hamsterı kafeslere yerleştirdi. 

Kafeslerin bir kısmı maske malzemesi ile örtüldü. Farklı senaryolardaki virüs dağılımını inceleyen uzmanlar, hayvanların etrafının tamamen kapandığı durumlarda virüs yayılımının oldukça düştüğünü buldu.

Bununla birlikte kafeslerin arasında Covid-19’lı hamsterların solunum damlacıklarını diğerlerine iletmesi amacıyla bir fan yerleştirildi. 

Deneylerde, farklı materyallerden üretilmiş maske bezlerinin aralarındaki farklar da inceledi. 

Uzmanlar, bu kapsamda maskenin cinsi ne olursa olsun, hiç maske olmamasına göre Covid-19 yayılımını önemli ölçüde azalttığını söyledi.

Kafeslerin hiç örülmediği deneylerde ise hamsterların üçte ikisi Covid-19’a yakalandı. Enfekte hamsterların bulunduğu kafesin örtülmesi ise sağlıklı hamsterlara Covid-19 bulaştırma oranını yüzde 75 düşürdü.

Bilim insanları, araştırmanın sonuçlarından yola çıkarak, yüz maskesi takmanın Covid-19 yayılımında hayati bir işleve sahip olduğunu belirtti.

Kaynak: Ntv.com.tr

KORONAYA İNANMIYORUM DEDİ, KORONADAN ÖLDÜ

 

Yorumlar