Belirtileri çıkmadan kanseri tespit eden yöntem

Çinli bilim adamları belirtileri henüz ortaya çıkmadan kanseri tespit edebilen kan testi geliştirdi

Google Haberlere Abone ol
Belirtileri çıkmadan kanseri tespit eden yöntem

İnsanlık tarihi boyunca çaresi aranan ve ortaya çıkmadan önlenmesi için çalışmalar yürütülen kansere karşı bilim dünyasında önemli bir gelişme kaydedildi.

Çin'de yürütülen bir araştırma kapsamında geliştirilen kan testi, 5 farklı kanser türünü belirtiler görülmeden birkaç yıl önce tespit edebiliyor.

PanSeer adı verilen bu kan testlerinin, semptom göstermeyen ancak daha sonra kanser teşhisi konulan hastaların yüzde 95’inde kanseri tespit ettiği ifade edildi. İngiliz medyasından BBC'nin haberine göre, Nature Communications dergisinde yayınlanan makalede, "DNA metilasyonuna dayanan kan testinin 5 kanser türünü, teşhis konulmadan 4 yıl öncesine kadar tespit edebildiğini açığa çıkardık" ifadelerin kullanıldı.

BİLİM DÜNYASI İÇİN ÖNEMLİ BİR AŞAMA

İngiliz medyası, söz konusu çalışma sonucu geliştirilen kan testlerinin kanserde erken teşhis açısından önemli olduğunu duyurdu. Kan testi, Çin’de 2007-2014 yılları arasında alınan örneklerin incelenmesi sonucunda geliştirildi. Örnek alınan 605 kişiden 191'ine 4 yılda sonra mide, yemek borusu, kalın bağırsak, akciğer ya da karaciğer kanseri teşhisi konulduğu aktarıldı.

Geliştirilen kan testi, kanser hücrelerinin kana bıraktığı küçük DNA parçalarını tespit ediyor. Test, böylelikle kanserin saptanmasına olanak tanıyor. Ancak kanser türünün ne olduğuna ilişkin bilgi elde edilemiyor.

TRUMP, ÖRNEK LİDER OLARAK ERDOĞAN'I GÖSTERDİ

 

Yorumlar