Bedelli'de son günler, kuyruk uzuyor

Yaklaşık 700 bin kişinin başvuruda bulunduğu belirtilen bedelli askerlik için askerlik şubeleri önünde uzun kuyruklar oluşmaya başladı. Kuyruklar uzamaya başlayınca işlemlerin bir an önce bitmesi için mesai saatleri de uzatıldı. Askerlik şubeleri 24 saat boyunca hizmet vermeye başladı.

Google Haberlere Abone ol

Bedelli askerlik uygulamasından yararlanmak isteyenler başvuru için Ankara Asker Alma Bölge Başkanlığı önünde uzun kuyruk oluşturdu. Bedelli askerlik işlemlerini tamamlamak için sabah saatlerinden itibaren Ankara Asker Alma Bölge Başkanlığına gelen çok sayıda aday Başkanlık önünde 1 kilometreyi bulan kuyrukta sıraya girdi. Adaylar, karınlarını doyurmak için seyyar satıcılardan çay ve simit aldı. Sırası gelen adaylar, evraklarını askerlik şubelerine bıraktıktan sonra Başkanlıktan ayrıldı. Polis ekipleri, güvenlik önlemleri kapsamında başvuru için bekleyenleri kimlik sorgulamasından geçirirken, trafik ekipleri yollarda oluşan araç yoğunluğunu önlemek için çaba harcadı.

Bedelli askerlik başvurusunda bulunan Taner Armutlu, uzun süredir beklediğini söyleyerek, "Bu kadar fazla sıra olacağını düşünmüyordum. Beklediğimden daha fazla sıra var." dedi. Armutlu, bedelli askerlik uygulamasının hayata geçirilmesini "isabetli bir karar" olarak değerlendirerek, "Eğitim seviyesi ve üniversite okuyan insan sayısı arttığı için insanlar kariyerleri açısından askerliği ertelemek istiyor. Herkes bunu bekliyordu. Bedelli askerliğimizi yapacağız. Yapamayanlara da inşallah bedelli askerlik çıkar. Bekleyeceğiz, bugün geldik bugünümüzü buna ayırdık." diye konuştu.

Burak Demirtaş da işlemleri son güne bıraktıkları için uzun kuyrukların oluştuğunu söyledi. Demirtaş, "Kazanılmış bir hak olarak görüyoruz ve değerlendirmek istiyoruz. Sıra gelene kadar bekleyeceğiz." ifadesini kullandı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 24 Ekim'de katıldığı AA Editör Masası yayınında bedelli askerlik için 672 bin 306 kişinin e-devletten başvuru yaptığını, 377 bin 410 kişinin de dekontlarını askerlik şubelerine teslim ettiğini bildirdi. Akar, askerlik şubelerinin, 3 Kasım'dan önce bütün müracaatların bitmesini sağlamak amacıyla gerekli yerlerde 24 saat görev yapacağını da duyurdu.

BEDELLİ ASKERLİK YAPMAK İSTEYENLERİN MERAK ETTİĞİ KONULAR

Milli Savunma Bakanlığı'na bedelli askerlik başvurusu yapmak isteyen adaylar internet üzerinden başvuru tarihleri, başvurunun nereden nasıl yapılacağı ve başvuru formu ile ilgili araştırmalar yapıyor. Peki bedelli askerlik başvuru son tarihi ne zaman? Bedelli askerlik için nereden başvuru yapılabilir? Bedelli askerlik aşvuru formu nereden alınır? İşte bütün bu soruların cevapları:

Bu haberimizde bedelli askerlik başvuru işlemlerinin nasıl ve ne şekilde yapılacağı bilgisini sizler için derledik. Askeralma Genel Müdürlüğü bedelli askerlik başvuru işlemlerinin nasıl yapılacağını anlatan bir akış şemasını resmi internet üzerinden daha önce paylaşmıştı. Bu şemada askerliğini bedelli yapmak isteyen adayların bedelli askerlik başvuru işlemlerini nasıl yapacakları anlatılıyor. Bizde size bu haberimizde bedelli askerlik başvuru işlemlerinin nasıl yapılacağını detaylı olarak anlatacağız. 

BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK

Bedelli askerlik yapmak isteyen adayların yapması gereken ilk işlemlerden biri e-Devlet üzerinden bedelli askerlik yapmak istediğine dair başvuruyu yapmaktır. "Asal Bedelli Başvurusu" başlığı altından yaptığınız başvurunun ardından turkiye.gov.tr adresinden alacağınız belge ile birlikte ödeme işlemlerini gerçekleştirmek üzere bankaya gidebilirsiniz.

Bedelli askerlik kanununa göre bedelli askerlik kanunundan faydalanmak isteyen adayların ilk yapması gereken işlemlerden biride bedelli askerlik için belirlenen paranın ilgi bankaya ödenmesi işlemidir. Bedelli askerlikten faydalanmak isteyen kişi 15 000 TL parayı Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası veya Halk Bankası yatıracak. Parayı yatırdığına dair bankadan dekont alacak. Bu parayı internet bankacılığı ile yada doğrudan bankanın şubesine giderek de yatırabilirsiniz.

SON BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?

Bedelli askerliğe başvuran veya başvuracak adayların dikkate etmesi gereken en önemli konulardan biride son başvuru tarihini geçirmemektir. Son başvuru tarihini geçiren adayların tekrar başvuru yapması mümkün olmayacaktır. Öte yandan başvurusunu yapmış ancak 15 bin TL olan bedelli askerlik ücretini yatırmamış olan adayların ise son başvuru tarihine kadar ücretlerini yatırması gerekmektedir. Son başvuru tarihi itibariyle ödeme işlemleri alınmamaktadır. 

Milli Savunma Bakanlığı tarafından açıklanan tarihlere göre bedelli askerlik için başvuru ve ücret yatırma işlemleri için son başvuru tarihi 3 Kasım 2018. Bu tarihten itibaren başvuru ve ödeme işlemleri kabul edilmeyecek. Bakanlığın bu konuda herhangi bir tarih uzatma işlemine gidip gitmeyeceği ise bilinmiyor.

4. CELP DÖNEMİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK

Bedelli askerlik başvrusunun ardından adayların yapacağı 21 günlük askerlik için adaylar 4. celp dönemi tarihleri ne zaman erişeme açılacağını merak ediyor. 4. celp dönemi tarihlerinin son başvuru tarihi olan 3 Kasım Cumartesi'nin ardından yapılacak planlamalar sonucunda erişem açılması bekleniyor.

Yorumlar