Baykal'dan Erdoğan ve hükümete dua

CHP Eski Genel Başkanı Baykal, Katar krizini yönetmeye çalışan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet üyeleri için isim vermeden, "Allah güç kuvvet versin." dedi.

Google Haberlere Abone ol

Sonhaberler | Haber Merkezi

CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Türkiye’nin Katar politikasını değerlendirirken, "Bu tablo içinde ben peşin bir reçete söylemeden, kaygıyla, yüreğim ağzımda ama soğukkanlılıkla izlemeye çalışıyorum. Bu dönemi yürütmeye çalışan arkadaşlara başarılar dilerim. Allah güç kuvvet versin. Dikkatli olsunlar, bugüne kadar yaptıkları hataları sakın ha devam ettirmesinler" dedi.

Türkiye’nin Katar krizinde izlediği politikaya ilişkin değerlendirmesinde tablonun çok karmaşık olduğunu söyleyen Deniz Baykal, doğru yolun klişe formüllerle bulunmayacağını söyledi.

"Bu dönemi yürütmeye çalışan arkadaşlara başarılar dilerim."

Türkiye’nin bu olaylara hiçbir zaman bulaşmamasını temenni ettiklerini ancak şartların artık kontrolden çıktığını da belirten Baykal, şunları söyledi: Kaygıyla, tedirginlikle izliyorum. Peşin karalama, suçlama anlayışı içine girmemeye gayret ediyorum. Çünkü anlıyorum durumun karmaşıklığını. Niye buraya geldiğimizin sorgulaması hakkımızı mahfuz tutuyorum. Onun zamanı vardır. Bu tablo içinde ben peşin bir reçete söylemeden; kaygıyla, yüreğim ağzımda ama soğukkanlılıkla izlemeye çalışıyorum. Bu dönemi yürütmeye çalışan arkadaşlara başarılar dilerim. Allah güç kuvvet verin. Dikkatli olsunlar, bugüne kadar yaptıkları hataları sakın ha devam ettirmesinler. Boş sözlerle gerçekçi olmayan hedeflere yönelerek bizim çıkarımıza olmayan rollere kalkışarak Ortadoğu’da bir noktaya ulaşmak mümkün değildir. Türkiye’nin faydasını gözetmeliyiz. Bunu gözetirken de bu kargaşa içinde tamamen uzaktan eli kolu bağlı seyirci konumunda olmalıyız teklifini yapmıyorum. Şartların gerektiği inisiyatifleri elbette almalıyız. Kendimizi saydıracak tavırları sürdürmeliyiz."

Yorumlar