Başbakan Yıldırım, Rusya programını açıkladı

Başbakan Yıldırım, Rusya ziyareti sırasında Putin ve Medvedev ile görüşeceğini birçok konuyu ele alacaklarını söyledi

Google Haberlere Abone ol
Başbakan Yıldırım, Rusya programını açıkladı

Sonhaberler | Haber Merkezi

Başbakan Binali Yıldırım, "Artık müzmin hale gelmiş meselelerin hallinde Türkiye ve Rusya'nın daha yakın işbirliği içerisinde çalışması önem arz ediyor. Suriye'de, Ortadoğu'da, Ukrayna'da, Kafkaslar'da ve civarımızdaki diğer yerlerde yaşananlara bakınca bunun önemi daha da iyi anlaşılacaktır." dedi.

Yıldırım, resmi ziyarette bulunacağı Rusya'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, göreve başladığında ilk olarak 1 Haziran'da KKTC'yi, 4 Haziran'da ise Azerbaycan'ı ziyaret ettiğini anımsattı.

KKTC ve Azerbaycan'ın ardından ilk yurt dışı ziyaretini Moskova'ya yapacağını ifade eden Yıldırım, beraberindeki heyetin ziyaretin önemini gösterdiğine dikkati çekti.

Ziyaret kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Başbakan Dimitri Medvedev ile görüşeceğini belirten Yıldırım, daha sonra Tataristan Cumhurbaşkanı'nın daveti üzerine Kazan'a geçeceklerini dile getirdi.

Türkiye-Rusya ilişkilerinin geçen yıl kasım ayında yaşanan olayın ardından normalleşme sürecine girdiğini vurgulayan Yıldırım, bu süreçte oldukça hızlı ilerleme kaydedildiğini bildirdi.

Yıldırım, belli bir kayıp yaşandığını ve toparlanma sürecinin sürdüğüne değinerek, "Bu toparlanma süreci, telafi süreci çok hızlı bir şekilde gerçekleşmeli. Olumlu gündemle mutlaka iş birliğimizi arttıracağız." diye konuştu.

İlişkilerin orta ve uzun vadede, eskisinden daha da ileri seviyelere taşınması konusunda her iki ülkede en üst düzey iradenin mevcut olduğuna işaret eden Yıldırım, bu iradenin hızla ekonomik alana da yayılması gerektiğini belirtti.

Yıldırım, bazı Türk tarım ürünlerinin Rusya'ya ithalinin halen kısıtlı olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Kısmen ilerleme olsa da Rusya'daki firmalarımıza uygulanan bu kısıtlamaların kaldırılması konusunu özellikle değerlendireceğiz. Firmalarımızın, başta müteahhitlik hizmetleri olmak üzere diğer sektörlerde geniş bir faaliyetleri var. Gümrük, nakliye konularında bazı uygulamalar da iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri olumsuz etkiliyor. Vize uygulamasının en kısa zamanda önceki rejime dönüştürülmesi en büyük beklentimizdir. İkili ticaret hacmimizi 100 milyar dolara çıkarma hedefimiz doğrultusunda, bu alandaki engellerin bir an önce ortadan kaldırılması gerekiyor.

Rusya ile turizm bakımından bu yıl iyi bir yıl geçirmedik. 2017'de bu durumun tersine dönmesi için gelecek misafirlerimizi getirecek hava yolu şirketlerine, acentalara destek programını açıkladık. Uçak başı 6 bin veya 7 bin 800 dolar teşvik uygulayacağız, böylece daha fazla misafirin ülkemize gelmesini sağlamış olacağız."

"ARTIK DUMAYI BEKLİYORUZ"

Türkiye ile Rusya arasındaki ticarette enerjinin önemli bir alan olduğuna işaret eden Başbakan Yıldırım, Rusya ziyareti sırasında "Türk Akımı" anlaşmasının karşılıklı çıkarlar doğrultusunda hayata geçirilmesini de ele alacaklarını aktardı. Anlaşmanın geçen hafta TBMM Genel Kurulunda onaylandığını hatırlatan Yıldırım, "Artık Duma'yı bekliyoruz." ifadesini kullandı.

Doğalgaz fiyatı indirimine ilişkin geçmişten gelen bir konunun da olduğuna dikkati çeken Yıldırım, "Bu konu da yine Enerji Bakanımız ve muhatabı tarafından ele alınıp değerlendirilecek. Akkuyu Nükleer Santral Projesinin takvime uygun şekilde gecikmeden tamamlanması da önemli konularımız arasında yer alıyor." dedi.

Yıldırım, bölgenin sancılı bir süreçten geçtiğini belirterek, "Artık müzmin hale gelmiş meselelerin hallinde Türkiye ve Rusya'nın daha yakın işbirliği içerisinde çalışması önem arz ediyor. Suriye'de, Ortadoğu'da, Ukrayna'da, Kafkaslar'da ve civarımızdaki diğer yerlerde yaşananlara bakınca bunun önemi daha da iyi anlaşılacaktır. Bu anlayışla bölgesel ve uluslararası meselelerde işbirliğimizi yoğunlaştırmayı arzu ediyoruz." ifadesini kullandı.

BAŞBAKAN SEVİYESİNDEKİ İKİNCİ GÖRÜŞME

Tataristan ziyaretine değinen Yıldırım, "Ülkemizden Kazan'a başbakan seviyesinde yapılan ikinci ziyaret olacak. İlk ziyareti Sayın Cumhurbaşkanımız 2011'de gerçekleştirmişti." dedi.

Yıldırım, Türkiye ile Tataristan arasındaki ticari, ekonomik, bilimsel ve kültürel işbirliğini geliştirmeye yönelik görüş alışverişinde bulunacaklarını belirterek, Türk şirketlerinin Tataristan'da 2 milyar dolar civarında yatırımlarının bulunduğunu vurguladı.

Tataristan ile her alanda gelişen iş birliğinin Türkiye ile Rusya arasındaki işbirliğine de zenginlik katacağını, katkı sağlayacağını belirten Yıldırım, ülkede gerçekleştireceği temaslara ilişkin de bilgi verdi.

Yorumlar